Astronomické kalendárium február

Obloha 15. februára 2018

Kalendárny mesiac bez splnu. Áno, aj takúto zaujímavosť nám prináša február 2018. Raz za približne 20 rokov sa totiž stane, že február nemá spln. Naproti tomu január a marec nemajú jeden spln, ale hneď dva! Naposledy bol február čiernym mesiacom v roku 1999.

V polovici mesiaca, presne 15. februára, nastane čiastočné zatmenie Slnka. Pozorovať ho však budú môcť len obyvatelia Čile, Antarktídy a Argentíny. Z nášho územia je toto zatmenie nepozorovateľné. Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka čaká obyvateľov planéty Zem 13. júla 2018.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je vo februári pozorovateľný na konci mesiaca tesne po západe Slnka nízko nad západným obzorom, keď je od Slnka najďalej. Nájdeme ho v súhvezdí Vodnára. Venuša je aj tento mesiac tak blízko Slnka, že pre nás zostáva nepozorovateľná. Situácia sa vylepší na prelome februára a marca. Mars môžeme nájsť v súhvezdí Hadonosa, a to od druhej rannej hodiny až do východu Slnka.

Dňa 9. februára len 4º severne od neho bude Mesiac. Jupiter je taktiež pozorovateľný na rannej oblohe, stále v susedstve s Marsom. Vychádza o čosi skôr ako Mars a sídli v súhvezdí Váh. Saturn sa čím ďalej, tým viac vzďaľuje od Slnka, a teda každým dňom sa dá pozorovať o čosi dlhšie – na začiatku februára od piatej hodiny ráno, na jeho konci už od pol štvrtej hodiny nadránom. urán, naopak, môžeme pozorovať počas prvej polovice noci. Spočiatku do jedenástej hodiny večer, na konci februára však zapadne pod obzor už o pol desiatej večer. Neptún môžeme pozorovať po západe Slnka, ale omnoho kratšie ako Urán. Za obzor totiž zapadne už v skorých večerných hodinách. Každým dňom sa však jeho pozorovacie možnosti zhoršujú a na záver mesiaca úplne splynie so Slnkom, čím sa stane nepozorovateľným.

Nebeské stretnutia

Prvé februárové stretnutie nastane 7. februára, keď si budeme môcť vychutnať v tesnej blízkosti Jupiter a Mesiac (4º od seba). O dva dni, 9. februára, Jupiter vystrieda Mars, taktiež vo vzdialenosti 4º. Merkúr sa takisto dostane do spoločnosti Mesiaca, a to 15. februára, len 1º južne. Dňa 17. februára nájdeme na oblohe Neptún 2º od Mesiaca. Planétu Neptún nájdeme aj v spoločnosti Venuše – 21. februára 0,6º južne. Stretnutia februárových planét uzavrie Merkúr s Neptúnom 25. febuára.

Kométy a zákryty hviezd

Nezabúdajte, že popri Mesiaci a planétach nám dobré pozorovacie možnosti poskytujú aj kométy, zákryty hviezd Mesiacom, Jupiterove mesiace, prstence Saturnu či planétky. Neraz stačí mať pri sebe hoci len malý ďalekohľad.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 02/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.