Astronomické kalendárium (jún 2023)

Jún je z astronomického hľadiska veľmi zaujímavý mesiac. Je to jediný mesiac v roku, počas ktorého na veľkom území Slovenska nenastane astronomická noc.

Tiež sa spája s výskytom nočných svietiacich oblakov či letným slnovratom. V júni nás čakajú pekné konjunkcie Mesiaca a planét našej Slnečnej sústavy. Dve z nich sa dokonca dostanú z hľadiska pozorovateľa na Zemi priamo do známej hviezdokopy. Lovcov meteorologických javov zasa potešia prichádzajúce búrky.

Nočné svietiace oblaky

Každoročne opakujúci sa mrazivo krásny úkaz môžeme očakávať aj v tomto roku, najmä na prelome júna a júla. Hovoríme o tzv. nočných svietiacich oblakoch. Označujeme ich aj skratkou NLC z angl. noctilucent clouds. Sú to mrazivé oblaky ľadových kryštálikov naviazaných na prach vysoko v zemskej atmosfére. Ich výskyt je podmienený už spomínaným prachom, ktorý pochádza napríklad z meteorov alebo je spôsobený sopečnou aktivitou či priemyselnou, ľudskou činnosťou. V mezosfére vo výškach okolo 85 km ich počas súmraku osvetľuje Slnko. Bežná oblačnosť sa pritom nachádza omnoho nižšie v troposfére.
Nočné svietiace oblaky sa vyskytujú najmä nad severným (severozápadným až severovýchodným) obzorom a pozorujeme ich po západe Slnka alebo pred jeho východom. A to v čase, keď je Slnko 6 až 16 stupňov pod obzorom. Vyzerajú ako elektrizujúce riasové obláčiky rôznych štruktúr. Ich predpoveď je nevyspytateľná, a preto je najvhodnejšie každodenné monitorovanie situácie v mezosfére pomocou rôznych modelov, resp. sledovanie webkamier a stránok s upozornením na ich výskyt. Ich aktivita môže byť tento rok v dôsledku zvyšujúcej sa aktivity Slnka nižšia. Napriek tomu sa oplatí využiť každú vhodnú príležitosť na ich pozorovanie.

Prechod planét popred Jasličky

Popred známu, očami viditeľnú otvorenú hviezdokopu s katalógovým označením M 44, ktorej sa hovorí aj Jasličky, postupne v priebehu mesiaca prejde planéta Mars a neskôr aj jasná večernica Venuša. Sledovať to budeme môcť každý večer po zotmení okolo 22:30 LSEČ v prípade jasnej oblohy. Hneď 2. júna sa totiž Mars dostane priamo do hviezdokopy a poskytne tak nádherné pohľady. O týždeň neskôr, 9. júna, budú obe planéty symetricky vzdialené s Jasličkami uprostred. A 13. júna sa k ľahko pozorovateľnej hviezdokope v súhvezdí Rak priblíži zasa Venuša.

Konjunkcie

Ani v júni nevynecháme prehľad konjunkcií, ktoré stoja za našu pozornosť. Dňa 10. júna nadránom sa Mesiac v poslednej štvrti priblíži k planéte Saturn. Ešte zaujímavejšie stretnutie nastane 14. júna nadránom. Tenučký kosáčik Mesiaca bude počas svitania sprevádzať planétu Jupiter. O dva dni na to, 16. júna, vyjde Mesiac nízko nad severovýchodným obzorom v blízkosti Plejád – ďalšej z okom viditeľných hviezdokôp. Táto konjunkcia však bude pozorovateľná iba za výborných pozorovacích podmienok. A 21. júna, v deň letného slnovratu, bude vo večerných hodinách nad západným obzorom dorastajúci Mesiac v popolavom svite sprevádzať Venušu a neďaleký Mars.

Text a foto Tomáš Slovinský
riaditeľ OZ Astronómia pre všetkých

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.