Astronomické kalendárium (jún)

V júni sa astronomické noci krátia natoľko, že na väčšine územia Slovenska už skutočná tma nenastane. Za astronomickú noc sa považuje okamih, keď Slnko klesne viac ako 18 stupňov pod obzor. Od tej chvíle už jeho jas nemá vplyv na vzhľad oblohy. V júni však nočnú oblohu namiesto iných objektov rozžiaria nočné svietiace oblaky (NLC z angl. Noctilucent clouds). Ich pozorovanie je možné nad severným obzorom v určité noci, konkrétne po západe Slnka a pred jeho východom. Predikcia ich výskytu nie je úplne jednoduchá a spoľahlivá, no určite pre istotu každý večer skontrolujte výhľad z vášho okna. Pozorovať ich je možné totiž priamo z miest – svetelný smog tu rolu nezohráva. Na fotografii sú NLC nad historickým centrom Levoče, foto Tomáš Slovinský.

Jún ohlasuje príchod leta. A to nielen vychádzajúcimi letnými súhvezdiami, ktorými sa môžeme kochať po zotmení, ale aj letným slnovratom.

Letné súhvezdia vychádzajú nad obzorom každým dňom o niečo skôr. Vysoko na severovýchode vidíme súhvezdie Labuť s Mliečnou cestou a hviezdu Vegu v Lýre. Na severozápade je Veľká medvedica a Lev, na juhu môžeme vidieť súhvezdia Panna a Pastier. Letný trojuholník v podobe hviezd Vega, Deneb, Altair vidíme nad východným obzorom o desiatej večer. Za našu pozornosť určite stojí pás tiahnuci sa nad našimi hlavami – naša galaxia Mliečna cesta. Už v malých ďalekohľadoch nám vezme dych – odhalí totiž množstvo hviezd a hviezdokôp, z ktorých tento pás pozostáva.

Letný slnovrat

V pondelok 21. júna o 5:32 LSEČ nastáva letný slnovrat, čo znamená začiatok astronomického leta. Na severnej pologuli sa začína leto, zatiaľ čo k obyvateľom južnej pologule prichádza zima. V deň letného slnovratu je na severnej pologuli najdlhší deň v roku a na južnej pologuli, naopak, najkratší. Za severným polárnym kruhom nastáva polárny deň – Slnko tu vôbec nezapadá. Za južným polárnym kruhom nastáva polárna noc.
V čase letného slnovratu smeruje zemská os najviac preč od Slnka. V zime však smeruje najviac k Slnku. Tento smer zemskej osi spôsobuje, že v lete na severnú pologuľu dopadá viac slnečných lúčov než na južnú. Slnečné lúče počas slnovratu dopadajú kolmo na 23,5° rovnobežku severnej geografickej šírky. Slnko vrcholí v nadhlavníku na obratníku Raka. Pojmom slnovrat označujeme okamih, keď Slnko pri svojom zdanlivom ročnom pohybe dosiahne najväčšiu deklináciu a napoludnie je najvyššie nad obzorom.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je počas prvých júnových večerov viditeľný po západe Slnka, ešte vždy v spoločnosti Venuše. V polovici mesiaca je pre nás nepozorovateľný a na záver júna sa presúva na skorú rannú oblohu. Počas celého mesiaca sa nachádza v súhvezdí Býk. Venuša bude celý mesiac v úlohe Večernice žiariť na stmievajúcej sa oblohe po západe Slnka. Zapadá po 22. hodine večer, spočiatku bude v súhvezdí Býk, odkiaľ sa presunie do Blížencov a odtiaľ do súhvezdia Rak.
Mars vidíme nad Merkúrom a Venušou a dotvára tak večernú pozorovaciu trojicu. Nad obzorom zotrváva najdlhšie. Nachádza sa v súhvezdí Blíženci, odkiaľ sa presunie do Raka. Jupiter vychádza v druhej polovici noci. Spočiatku po jednej v noci, na záver júna po jedenástej večer. Pozorovať ho teda môžeme v druhej polovici noci až do východu Slnka. Jupiter je neprehliadnuteľným objektom na oblohe a počas celého mesiaca ho nájdeme v súhvezdí Vodnár. Saturn vychádza približne hodinu pred Jupiterom. Taktiež ho môžeme pozorovať v druhej polovici noci až do východu Slnka. Saturn nájdeme v súhvezdí Kozorožec.
Urán je pozorovateľný v druhej polovici noci do východu Slnka. Nad obzor vychádza v skorých ranných hodinách, posledné júnové noci bude viditeľný už pred druhou hodinou v noci. Nájdeme ho v súhvezdí Baran. Neptún taktiež vychádza každý deň čoraz skôr, a tak je dlhšie pozorovateľný pred východom Slnka. Pomocou ďalekohľadu ho môžeme vidieť v súhvezdí Vodnár.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.