Astronomické kalendárium (október)

Koniec teplých dní a nocí nám naznačuje aj októbrová nočná obloha. Na severovýchode vychádza súhvezdie Býk, postupom noci vychádzajú aj Blíženci a Orión – ako jasný dôkaz blížiacej sa zimy.

V októbri môžeme na nočnej oblohe obdivovať hneď niekoľko astronomických zaujímavostí. Mliečna cesta na začiatku noci poskytne pohľad na zapadajúci asterizmus Letný trojuholník, neskôr zasa na vychádzajúce známe zimné súhvezdia a protisvit, ktorý sa nachádza v tmavej časti oblohy. Nad horizont sa v priebehu noci dostáva pomerne vysoko a október je skvelým mesiacom na jeho pozorovanie. Skorých ranných nadšencov zasa nadchne pohľad na krásu nefalšovanej zimnej nočnej oblohy doplnenú o zodiakálne svetlo tiahnuce sa nad východným obzorom. Fotografia pochádza z ostrova La Palma a pred znamenitým zodiakálnym svetlom sa pýši Isaac Newton Telescope umiestnený na observatóriu na vrchu hory Roque de Los Muchachos, foto Tomáš Slovinský.

Na druhej strane, nad západným obzorom nám zasa postupne miznú z obzoru letné súhvezdia a s nimi zapadá aj Letný trojuholník pozostávajúci z hviezd Deneb, Vega, Altair. Počas mesiaca budeme môcť na októbrovej nočnej oblohe pozorovať aj dva meteorické roje: Drakonidy a Orionidy.

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je počas prvých októbrových dní pre nás nepozorovateľný. Situácia sa vylepší až v druhej polovici mesiaca, keď ho budeme môcť pozorovať po západe Slnka. Nájdeme ho v súhvezdí Panna nízko nad juhozápadným obzorom. Venuša zapadá po siedmej hodine večer, z čoho vyplýva, že počas celého októbra ju nájdeme vynímať sa nad južným obzorom. Tradične je neprehliadnuteľným bodom na oblohe a 9. októbra nájdeme v jej blízkosti Mesiac. Mars zotrváva nad obzorom najmä počas dňa, čím sa pre nás v októbri stáva nepozorovateľným. Jeho východy a západy takmer kopírujú východy a západy Slnka. Až v novembri ho budeme môcť opäť pozorovať pred východom Slnka. Jupiter je však pozorovateľný hneď, ako Slnko zapadne. Vďaka jeho jasnosti ho nájdeme veľmi jednoducho v súhvezdí Kozorožec. Nad obzorom zotrváva do pol tretej v noci na začiatku mesiaca, na konci októbra zapadne o pol jednej v noci. Saturn môžeme tiež pozorovať v súhvezdí Kozorožec, a to v rámci celého mesiaca v prvej polovici noci. A 14. októbra bude robiť dvojici Jupiter a Saturn spoločnosť Mesiac. Urán je pozorovateľný počas celej noci naďalej v súhvezdí Baran. Pomocou ďalekohľadu sa môžeme zamerať aj na pozorovanie poslednej planéty našej slnečnej sústavy – Neptúna. Nad obzorom ho môžeme vidieť od začiatku mesiaca takmer počas celej noci, na záver mesiaca zapadne po tretej hodine nadránom.

Októbrové roje meteorov

Počas októbrových nocí môžeme na nočnej oblohe pozorovať dva meteorické roje – Drakonidy a Orionidy. Prvý zo spomínaných rojov, nazývaný aj Giacobinidy, svojím druhým názvom napovedá svoj pôvod – častice meteorického roja Drakonidy sú totiž tvorené úlomkami kométy 21P/Giacobini-Zinner objavenej v roku 1900. Jeden obeh okolo Slnka trvá tejto kométe 6,54 roka. Názov Drakonidy zasa napovedá o radiante roja – ten sídli v súhvezdí Draka.
Drakonidy sú aktívne krátko – od 6. do 10. októbra s maximom v noci z 8. na 9. októbra. Ide o roj s variabilnou frekvenciou. Zaujímavosťou je, že v rokoch 2011 a 2012 sa toto číslo vyšplhalo na 300 meteorov za hodinu. Malé prachové čiastočky Drakoníd sa stretávajú so zemskou atmosférou pri rýchlosti 21 kilometrov za sekundu.
Druhým októbrovým rojom sú Orionidy, ktoré sú aktívne v čase od 2. októbra do 7. novembra. Maximum dosiahnu v noci z 21. na 22. októbra. Na tento rok sa ich aktivita odhaduje počtom 25 meteorov za hodinu. Ako naznačuje názov tohto roja, jeho radiant nájdeme v súhvezdí Orión, ktoré vychádza na oblohu v druhej polovici októbra už pred polnocou. Meteory sa však môžu objaviť kdekoľvek na oblohe. Materským telesom je kométa 1P/Halley, rovnako ako v prípade májového roja eta Akvaridy. Tejto kométe trvá jeden obeh okolo Slnka 76 rokov. Najbližšie k Zemi bude opäť v roku 2061. Častice tohto roja majú väčšie rýchlosti ako v prípade Drakoníd – až 66 kilometrov za sekundu.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 10/2021. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.