Astronomické kalendárium september

Severná a južná vetva radiantu Tauríd

September prináša začiatok astronomickej jesene. Dňa 23. septembra o 3:55 h nastane jesenná rovnodennosť. Rovnodennosť (ekvinokcium) je okamih, v ktorom má Slnko nulovú deklináciu so svetovým rovníkom a jeho lúče dopadajú na rovníku kolmo na zemský povrch.

Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jesennej rovnodennosti sa na severnej pologuli začína jeseň, na južnej pologuli jar. Okamih rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase: začiatok astronomickej jesene nastáva v rozmedzí od 21. do 24. septembra.

Septembrové súhvezdia, 15. september, 21:00, zdroj heavens-above

Pozorovateľnosť planét

Merkúr je tento mesiac pozorovateľný tesne pred východom Slnka nízko nad východným obzorom, a to počas prvých septembrových rán. Zo súhvezdia Leva sa 19. septembra presunie do Panny. Táto planéta sa bude 21. septembra nachádzať v hornej konjunkcii so Slnkom.
Venušu môžeme vidieť počas celého septembra na večernej oblohe po západe Slnka v súhvezdí Panny.
Mars vychádza počas skorých večerných hodín, resp. popoludní v druhej polovici septembra, takže je možné pozorovať ho až do druhej hodiny v noci. Nájdeme ho v súhvezdí Kozorožca.
Jupiter je pozorovateľný po západe Slnka počas celého mesiaca. Prvé septembrové noci zapadne za obzor po pol desiatej, posledné noci už o ôsmej hodine večer. Čas na jeho pozorovanie sa nám teda každým dňom kráti. Nájdeme ho v súhvezdí Váhy.

Saturn sa dá pozorovať počas celého septembra v prvej polovici noci. Vychádza už v popoludňajších hodinách a zapadá o pol jednej v noci, na konci mesiaca o dve hodiny skôr. Jeho sídlom je aj naďalej súhvezdie Strelca.
Urán môžeme pozorovať počas celej noci, a to v súhvezdí Barana. Spočiatku od ôsmej hodiny večer, na záver septembra vychádza už o siedmej.
Podobne Neptún môžeme pomocou ďalekohľadu vidieť počas celej noci v súhvezdí Vodnára až do skorých ranných hodín.

Septembrové roje meteorov

K septembrovým udalostiam na oblohe patria aj Južné a Severné Tauridy. Tieto roje začínajú byť aktívne v septembri a pokračujú až do novembra, ale bez výrazného maxima svojej aktivity – len zriedka produkujú viac než päť meteorov za hodinu. Výnimočnosťou tohto roja sú však veľmi jasné meteory, tzv. bolidy. Materským telesom týchto rojov je krátkoperiodická kométa 2P/Encke. Meteoroidy vlietajú do atmosféry rýchlosťou 33 km/s. Ich radiant je dvojitý a leží južne od Plejád. Ďalšou zaujímavosťou je, že tento roj patrí do celého komplexu Tauríd, nazývaného aj komplex kométy Encke. Do tohto komplexu okrem spomínaných Tauríd patria aj ďalšie meteorické roje – napríklad Piscidy, Chí Orionidy či Arietidy. Vzhľadom na nízky sklon obežných dráh k ekliptike majú všetky uvedené roje dve vetvy – severnú a južnú.

Mgr. Viktória Zemančíková, PhD.
Slovenský zväz astronómov

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 09/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre