AstroRoadShow Košického kraja 2023

Príďte sa dotknúť hviezd spolu s kultúrnymi organizáciami Košického samosprávneho kraja – hvezdárňami z Rožňavy, Medzeva, Michaloviec a Trebišova.

Unikátnou prezentáciou popularizácie astronómie sa prvýkrát verejnosti predstavia štyri kultúrne organizácie Košického samosprávneho kraja 23. júna 2023 v Obchodnom centre Optima v Košiciach. Celodenné interaktívne podujatie poskytne návštevníkom jedinečný zážitok spojený s poznávaním vesmíru prostredníctvom krátkych vzdelávacích a audiovizuálnych programov vrátane predstavenia astronomickej pozorovacej techniky. Pred vchodom dolnej časti obchodného centra bude prebiehať pozorovanie Slnka špeciálnymi teleskopmi, zatiaľ čo program v dvoch mobilných planetáriách a množstvo zábavnoedukačných aktivít sa uskutoční na prízemí v takzvanom vajíčku.

Organizácie cielené na astronómiu, ktoré pôsobili v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, boli včlenené do miestne príslušných kultúrnych centier. Dôvody boli rôzne, čas ale ukázal, že to bolo dobré rozhodnutie. Akčnosť a kreativita našich kolegov z kultúrnych inštitúcií sa skĺbili so špecializovanou odbornou činnosťou hvezdární. Dôkazom toho je aj pripravovaná krajská AstroRoadShow. Kolegovia z rôznych kútov našej župy prinesú kúsok vesmíru a množstvo sprievodných aktivít do Košíc. Veda o vesmíre, pozorovanie nočnej oblohy či vzájomná interakcia vesmírnych telies ma fascinujú od detstva. Osobitne preto vítam a s nadšením očakávam tento zaujímavý deň, povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Hvezdáreň v Rožňave, ktorá je súčasťou Gemerského osvetového strediska prinesie návštevníkom okrem planetárneho programu aj pestré sprievodné aktivity. Napríklad umožní vyskúšať Van de Graaffov generátor, pomocou farieb a štetcov preniesť vesmír na veľkoplošné plátna, súťažiť v skladaní unikátnej keramickej slnečnej sústavy a ukáže možnosť pozorovania oblohy zdieľaním obrazu na smartfón či tablet.
Ďalšou organizáciou, ktorá pricestuje aj so svojím digitálnym planetáriom je Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum. Návštevníci planetária sa môžu tešiť na ukážky pohybu oblohy, súhvezdí, Mliečnej cesty, planét, Zeme z vesmíru cez deň a v noci, ale aj na projekcie povrchov Mesiaca a Marsu.
Útvar astronómie Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove ponúkne pozorovanie Slnka pomocou slnečného ďalekohľadu Lunt a Nexstar Evolution s Herschelovým hranolom a špeciálnymi okuliarmi s Baederfóliou. Najmenší návštevníci budú môcť vyskúšať hračky na solárnu energiu, tí starší sa zasa môžu tešiť na analýzu svetla pomocou spektroskopu.

Hvezdáreň a planetárium v Medzeve, ktoré je súčasťou Centra kultúry Košického kraja, sa pridá k pozorovaniu Slnka. K dispozícii bude zrkadlový ďalekohľad Dobson 150/900 so slnečným filtrom na pozorovanie slnečných škvŕn a slnečný ďalekohľad LUNT LS50 v spektre H-alfa na pozorovanie slnečných erupcií.
AstroRoadShow Košického kraja 2023 je skvelou príležitosťou pre deti aj dospelých, ako objaviť tajomný vesmír, rozšíriť svoje vedomosti, zároveň je aj jedinečným a pútavým podujatím, ktoré vás vtiahne do fascinujúceho sveta kultúrnych zariadení Košického samosprávneho kraja, pozýva návštevníkov v mene hlavného organizátora Helena Novotná, riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

TS/Gemerské osvetové stredisko – Hvezdáreň Rožňava 

Komentáre