Auto len s mobilom

Zákazníci si už neradi kupujú vozidlá, s ktorými sa nespáruje ich mobil.

Výsledky výskumu spoločnosti Nissan hovoria, že zákazníci si pri novom aute zamilujú všeličo, ale bez možnosti spárovať s ním svoj smartfón si ho nekúpia. Kvalitná integrácia elektroniky je kľúčovým faktorom aj pre vývoj technológie autonómnych vozidiel.

Dáta dôležitejšie ako spotreba paliva

Význam vývoja najmodernejších informačných a zábavných systémov skúmala spoločnosť Nissan na crossoveroch Qashqai, Juke a X-Trail. Na základe výsledkov výskumu automobilka odštartovala významné investície, ktorých cieľom je zaistiť bezproblémovú integráciu telefónov s autami. Tá je vzhľadom na rastúci dopyt po možnosti dátových prenosov rovnako dôležitá ako vynikajúce jazdné vlastnosti.

Testovanie smartfónov berú v Nissane vážne.
Testovanie smartfónov berú v Nissane vážne.

Pre 28 % zákazníkov je dátové spojenie s kupovaným vozidlom dôležitejšie než iné vlastnosti, napríklad spotreba paliva, a 13 % zákazníkov by si nekúpilo vozidlo, ktoré nemá pripojenie na internet. Spoločnosť Nissan sa snaží predvídať budúce trendy a zabezpečiť kompatibilitu hardvérových i softvérových súčastí najnovších palubných dosiek vozidiel Nissan s väčšinou súčasných i starších telefónov. V zásuvkách stolov pracovníkov v Európskom technickom ústredí spoločnosti Nissan v britskom Cranfielde ležia desiatky telefónov. S ich pomocou rozvíjajú a ladia možnosti pripojenia.

Autonómne vozidlá

Budúcnosť automobilového priemyslu smeruje k autonómnym vozidlám. Spoločnosť Nissan sa už na poli tejto rozvíjajúcej sa technológie etablovala. Jej systém ProPilot 1.0, umožňujúci autonómnu jazdu v jednom diaľničnom pruhu, absolvuje európsku premiéru v roku 2017 v modeli Nissan Qashqai. Bezproblémové možnosti pripojenia smartfónu a integrácia dát predstavujú zásadné dieliky tejto skladačky. V Nissane existuje tím konštruktérov, ktorí pracujú na vývoji architektúry prepojených vozidiel.

R

Foto Nissan, pixabay