BICYKEL, ktorý vás posilní

32-33 Horskybajk1
Skúsený cyklista prekoná na horskom elektrobicykli aj ťažko prístupné terény.

Po nestálom aprílovom počasí sa cyklisti v máji tešia na dlhšie dni, vyššie teploty a viac slnka. Výkonní cyklisti, ale aj tí, ktorí využívajú cyklistiku na spoznávanie prírody a krajiny, môžu zvýšiť svoj výkon a rozšíriť areál pôsobenia pomocou elektrobicyklov. 

Vývoj nových sofistikovaných technológií, najmä nové elektromotory a väčšia kapacita batérií podporujú rozvoj a dostupnosť elektrobicyklov. Hmotnosť bicyklov s elektromotorom klesá a, samozrejme, postupne aj ich cena. Elektrobicykle sa tešia rastúcej obľube v západnej Európe a v Ázii – najmä v Číne. V krajinách s najväčším nárastom využívania tohto dopravného prostriedku sa hovorí asi o jednopercentnom podiele elektrobicyklov medzi cyklistami. Na Slovensku sme od týchto čísel ešte vzdialení, ale o elektrobicykle rastie záujem aj u nás.

Elektrobicykel – základné údaje 
Elektobicykel je bicykel doplnený o elektromotor a batériu. S najnovšími výkonnými elektromotormi a batériami s rastúcou kapacitou predstavuje dopravný prostriedok ­ legálne považovaný za bicykel, no so silou troch chlapov. Rastúca sila elektromotorov spolu s inteligentnou reguláciou ich výkonu prináša nový rozmer do pocitu z bicyklovania. Elektrobicykel je budovateľom kondície a vylepšovateľom zdravia, vhodný pre kohokoľvek bez rozdielu výkonnosti či kondície, ba dokonca aj pre ľudí s určitým zdravotným obmedzením. A tiež príspevok k zelenšej planéte, takto opisuje nový trend bicyklovania Karol Guľa zo spoločnosti Svet elektrobicyklov ­ ebajk v Bratislave. Elektrobicyklom môže byť konštrukčne akýkoľvek bicykel, ku ktorému sa pripojí asistovaný elektrický pohon.

Komfortná jazda a technická výbava 
Elektromotor ovláda počítač, ktorý komunikuje s jazdcom pomocou tlačidiel umiestnených na riadidlách. Počítač okrem riadenia elektromotora poskytuje aj množstvo ďalších informácií: stav nabitia batérie, dojazd, rýchlosť, priemernú rýchlosť. Niektoré modely elektrobicyklov ponúkajú tiež navigáciu či údaje o energii, ktorú miniete pri bicyklovaní.
Elektrobicykle sa dajú kúpiť už od 700 €, špičkový elektrobicykel s elektropohonom najnovšej generácie si kúpite za cenu okolo 2 000 €. Za technológiou prešpikované delo sa dá minúť aj viac ako 7 000 €. Karbónový model vychádza až na 13 000 €.

Čo dokáže elektrobicykel 
Úlohou elektromotora v prípade elektrobicykla je pomáhať jazdcovi. Každý si na palubnom počítači môže zvoliť úroveň pomoci elektromotora. Hoci je hmotnosť elektrobicykla väčšia než hmotnosť normálneho bicykla, elektromotor efektívne pomáha cyklistovi. Najmodernejšie elektrobicykle vážia od 20 do 25 kg. Na jedno nabitie sa dá najazdiť od 40 až do 140 km. Samozrejme, záleží na tom, aký je kto jazdec a nakoľko využíva silu elektromotora. Jazdiť sa dá v lete, v zime, v daždi, snehu, veď dnes už aj elektromotor môže mať svoj neoprénový oblek. Po dojazde stačí vybitú batériu z elektrobicykla odomknúť a pripojiť do bežnej zásuvky. Po približne troch hodinách nabíjania sa dá  s ňou opäť naplno jazdiť.

Elektrobicykel nie je babeta, ani iný moped pripomínajúci bicykel. Moderné technológie umocňujú výkon cyklistu a ponúkajú mu nové zážitky.

Vychutnávať si jazdu 
Pri starších elektrobicykloch elektromotor poháňa bicykel aj vtedy, keď cyklista nekrúti pedálmi, podobne ako pri mopede. Pri novších typoch elektrobicyklov sa elektromotor zapája do činnosti len vtedy keď cyklista krúti pedálmi. Možno si zvoliť rôzne úrovne…

Pokračovanie článku si môžete prečítať v májovom vydaní časopisu Quark.
Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

R
Foto archív Svet elektrobicyklov – ebajk