Čo dokáže nový Aligator 4×4 Master II ?

Ľahké obrnené vozidlo slovenskej produkcie Aligator, určené pre armádu a políciu, sa predstavilo v tretej generácii. Aligator 4×4 Master II je väčší, odolnejší a rýchlejší ako jeho predchodcovia.

IMG_3349_1-–-kópia2Svetová premiéra nového Aligatora sa konala 10. mája na medzinárodnom veľtrhu obrannej techniky IDEB 2016 v bratislavskej Inchebe. Nový Aligator narástol o viac ako meter do dĺžky, jeho prepravná kapacita sa zvýšila zo štyroch na 9 až 10 osôb a  nosnosť zo 750 kg na takmer 3,2 tony. Do projektu nového vozidla sa zapojilo 20 domácich firiem.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Kerametal Igora Junasa zmeny v konštrukcii nového Aligatora odzrkadľujú svetové trendy, keď rastie záujem o väčšie a výkonnejšie vozidlá, ktoré dokážu prepraviť viac ľudí i techniky. Aligator 4×4 Master II sa dokáže bez prípravy brodiť vo vode do výšky až 1,5 m. V prípade požiadavky zákazníka je možná úprava, po ktorej dokáže Aligator prekonávať aj vodné prekážky. Rovnako dobré predpoklady má však aj pre manévrovanie v hustej mestskej infraštruktúre. K nadštandardnej bezpečnosti prispieva zvýšená pancierová odolnosť a nové riešenie podvozku s ochranou proti mínam a nástražným systémom. Vozidlo je vybavené automatickým dofukovacím systémom kolies. Nový Aligator je výsledkom slovenského vývoja financovaného spoločnosťou Kerametal. Do projektu sa zapojilo vyše 20 firiem domáceho priemyslu. Na základe požiadaviek projektu vozidlo zostavili zo sériových i novo vyvinutých komponentov od slovenských i zahraničných dodávateľov. Realizácia projektu priniesla impulzy pre rozvoj technologických zručností i zamestnanosť v slovenskom obrannom priemysle. Rozbeh výroby by mohol poskytnúť prácu až pre 500 kvalifikovaných zamestnancov