Čo nájdete v decembrovom Quarku

Čoraz častejšie komunikujeme s inými ľuďmi alebo so strojmi prostredníctvom softvérov. Smartfón už majú mnohí a bez počítača na pracovnom stole sa už nezaobíde takmer žiadna profesia.

Stroje okolo nás, menej či viac inteligentné, nám budú spríjemňovať aj blížiace sa vianočné sviatky. Podľa odhadov odborníkov Slováci minú v internetových obchodoch v roku 2016 viac ako 700 miliónov eur, čo je o 15 % viac ako v roku 2015, pričom najviac peňazí minú práve v predvianočnom období. V očakávaní vianočných sviatkov, ktoré sa spájajú s pohodou v kruhu rodiny a priateľov a oddychom od každodenných starostí bežného života, väčšina z nás žije v mylnej predstave, že kybernetický svet je nám na míle vzdialený. Opak je však pravda. Tak ako vám môže ukradnúť peniaze zlodej v tlačenici na vianočných trhoch, tak môžete prísť o peniaze alebo o dôležité osobné údaje aj pri nákupoch v internetovom obchode.

Svet okolo nás, ľudia, ale aj veci, sa čoraz väčšmi prepájajú a podľa názoru odborníkov v najbližších desiatich rokoch budú všetky stroje vo fabrikách schopné navzájom spolu komunikovať. V spojení s ďalšími vyspelými technológiami získajú priemyselné podniky schopnosť samoriadenia a samoorganizácie a ich činnosť sa začne podobať živým organizmom. Článok o štvrtej priemyselnej revolúcii je hlavným článkom decembrového čísla Quarku.

Priestor si v ňom však našli aj témy z prírody, paleontológie, medicíny a z histórie.

Z obsahu decembrového Quarku vyberáme:

Ohybný papierový displej
Nový displej je tenší než jeden mikrometer, dá sa ohýbať a dokáže zobraziť také isté farby ako štandardné displeje na báze svietiacich diód LED.

Štvrtá priemyselná revolúcia
Fabriky v dnešnej podobe prestanú o niekoľko rokov existovať. Ich správanie sa čoraz viac bude podobať živým organizmom.

Aby boli krajšie
Editory fotografií pomôžu dotvoriť výsledný obrázok z fotoaparátu. Módou ostatných rokov sa stali tzv. selfie. Predstavíme vám programy na ich úpravu.

Vianoce bez hekerov
Nakupovanie cez internet ušetrí čas, energiu a v mnohých prípadoch aj peniaze. Netreba však zabúdať na bezpečnosť a dodržiavanie základných pravidiel.

Lepší život s počítačmi
Profesorka Bieliková je odborníčkou na komunikáciu medzi človekom a softvérom. Rozvoj informačných technológií podľa nej mení náš život a tiež väčšinu pracovných profesií.

Veľké finále Rosetty
Púť sondy Rosetta sa začala v roku 2004. Trvalo 10 rokov, kým sa dostala ku kométe 67P a po dvoch rokoch ukončila svoje pozorovania pádom na jej povrch.

Živé baterky
Nielen vianočné stromčeky, ale aj k niektoré živočíchy svetielkujú. Bioluminiscencia je špecifickým optickým signálom, slúžiacim na vzájomné dorozumievanie živočíchov.

Titani pravekej Austrálie
Paleontológia odhalila, že na našej planéte žili celé stáda titanov. Ich stopy sa našli aj v Austrálii kam sa dostali vďaka globálnemu oteplenie pred 100 miliónmi rokmi.

Dilemy autonómnych áut
Autonómna jazda je aktuálna téma a automobilky sa predháňajú v testovaní automatických vozidiel. Odborníci si však netrúfajú určiť, kedy nastane éra úplnej automatizácie.

Hrozí nám nedostatok banánov?
Banány sú najrozšírenejším ovocím na svete. Celosvetovo rozšírenú odrodu banánov však ohrozujú plesňové ochorenia.

Nebeský plantážny mrakodrap
Dvaja slovenskí architekti ponúkajú odpoveď na očakávaný nedostatok pozemkov na zemeguli. Visiaci mrakodrap a geostacionárna stanica budú rotovať so Zemou okolo jej osi.

Pozor, chodec!
Nadácia Volkswagen Slovakia svojim projektom Yrobot Cup podporuje zavádzanie programovania na stredných odborných školách.

Aurelium – škola, múzeum aj zábavný park
Najlepšie sa každý učí pomocou vlastných zážitkov a skúseností. S touto myšlienkou zriadilo Centrum vedecko-technických informácií SR Zážitkové centrum vedy Aurelium.

Populárne tetovania
Sú tetovanie a stály mejkap zdravotne bezpečné? Európska únia sa rozhodla preveriť bezpečnosť a reguláciu atramentov používaných na tetovanie.

Čínsky syndróm nehrozí
Pojem čínsky syndróm označuje veľmi vážnu haváriu jadrovej elektrárne. Úplné vylúčenie takejto havárie zabezpečuje špeciálne zariadenie, ktoré sa volá lapač taveniny.