Dni otvorených dverí v CERNE: Príďte a preskúmajte budúcnosť

V sobotu 14. a nedeľu 15. septembra CERN otvorí svoje brány verejnosti. Laboratórium, ktoré využije druhú dlhú odstávku Veľkého hadrónového urýchľovača, ponúkne návštevníkom všetkých vekových skupín mimoriadnu príležitosť navštíviť jeho zariadenia, objaviť prevratné technológie, zabaviť sa s fyzikou a stretnúť sa s ľuďmi, ktorí pracujú na špičke vedy a techniky.

Plánuje sa okolo 150 aktivít na deviatich pracoviskách laboratória. Počas dvoch dní budete mať možnosť riadiť miniurýchľovač, dozvedieť sa o aplikáciách v medicíne, ktoré vychádzajú z výskumu v CERNe, riadiť žeriav, objavovať gigantické detektory a komunikovať s vedcami a pozvanými hosťami. Miesta pre podzemné návštevy Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) a jeho experimentov budú obmedzené, ale na povrchu sa dá objaviť mnoho ďalších vecí. Úplný zoznam aktivít je k dispozícii na webovej stránke Open Days.
Sústava urýchľovačov v CERNe je v súčasnosti odstavená. Pracuje sa na zlepšení výkonu urýchľovačov a detektorov prostredníctvom modernizácie viacerých častí. Táto technická prestávka poskytuje možnosť navštíviť podzemné zariadenia CERNu spolu s mnohými ďalšími miestami, ktoré budú prístupné len tieto dva dni.

„Tešíme sa, že privítame našich susedov, ako aj návštevníkov z ďalekého sveta, na Dňoch otvorených dverí, kde objavia fascinujúci výskum, ktorý robíme v CERNe a nástroje, ktoré používame. Sme radi, že máme príležitosť podeliť sa s verejnosťou o našu vášeň pre vedu a o dopad technológií, ktoré vyvíjame. Návštevníkov privítajú a budú sprevádzať vedci z celého sveta a pracovníci CERNu,“ hovorí generálna riaditeľka CERNu Fabiola Gianotti.
Pri príležitosti začiatku tohto víkendu otvorených dverí generálna riaditeľka CERNoficiálne otvorí dvere laboratória 14. septembra o 8.30 na slávnostnom ceremoniáli, na ktorom sa zúčastnia predstavitelia miestnych orgánov.

Každý deň sa očakáva 30 000 až 40 000 návštevníkov. CERN dôrazne odporúča používať udržateľnú dopravu a všetky miesta budú prístupné pešo alebo na bicykli. Nebude možné prísť autom alebo parkovať pri navštívených miestach. Ak potrebujete ísť autom, zvážte zdieľanie auta. Parkoviská budú k dispozícii v blízkosti CERN a kyvadlová doprava a autobusová doprava privedie návštevníkov na miesta, ktoré chcú navštíviť. Pre ľudí so zdravotným postihnutím budú k dispozícii vyhradené parkoviská a kyvadlová doprava.

Praktické informácie:
Zaregistrujte sa na stránke
https://opendays.cern/plan-your-visit a naplánujte si návštevu pomocou aplikácie Open Days: https://opendays.cern/app
Z bezpečnostných dôvodov budú 14. a 15. septembra uzavreté nasledujúce cesty:
– Route de l’Europe (Francúzsko)
– Route de la Vie Chenaille v Echenevexe (Francúzsko) medzi D984C a rohom cesty François Estier
– Route de Meyrin, medzi kruhovým objazdom Porte de France a Route du Mandement (Francúzsko a Švajčiarsko)
– Route de Meyrin vo Ferney-Voltaire (Francúzsko) a Avenue Auguste-François-Dubois (Švajčiarsko) v smere Francúzsko-Švajčiarsko.

Dni otvorených dverí sa budú konať od 9:00 do 18:00.
Novinári sa vyzývajú, aby sa zaregistrovali na túto udalosť pomocou tohto odkazu: https://indico.cern.ch/event/820109/registrations/51031/

Komentáre