Dotyk s hviezdnym nebom

Circle of life – keď som objavil tieto majestátne skaly, vedel som presne, ako bude vyzerať výsledná fotografia, aj aký bude jej názov. Obloha nad skalnými útvarmi bola však ešte majestátnejšia. Na fotografii je rozprestierajúce sa rameno našej špirálovej Galaxie, v nej sa nachádzajú červené hmloviny,a obzvlášť dobre viditeľná galaxia M31 v Andromede.

La Palma je jedným zo siedmich hlavných kanárskych ostrovov. Najkrajším miestom je vrch Roque de los Muchachos. Asfaltová cesta vedie až na jeho vrchol, kde sa nachádza observatórium. Po ceste nahor sú rôzne vyhliadky, ktoré možno využiť aj na nočné pozorovanie hviezd.

Kanárske ostrovy ležia v Atlantickom oceáne. Často ich prezývajú aj ostrovy večnej jari, pretože počas celého roku na nich panuje takmer rovnaké počasie. Ostrov La Palma má rozlohu 720 km² a celkový počet obyvateľov je približne 85 000. Tento ostrov je menej komerčný než ostatné a panuje na ňom väčší pokoj. Nachádza sa tam aj letisko a medzi jednotlivými ostrovmi premávajú trajekty. Mne osobne veľmi prirástol k srdcu svojou rôznorodosťou, vegetáciou a najmä nočnou oblohou.

Výstup na strechu La Palmy

Vnútri najväčšieho optického ďalekohľadu na Zemi

La Palma je charakteristická tým, že si na nej každý návštevník nájde niečo svoje. V súčasnosti je to vulkanicky najaktívnejší ostrov Kanárskych ostrovov. Zaujímavosťou sú jemné čierne piesočnaté pláže vulkanického pôvodu obklopené vysokými a strmými skalnými útvarmi. Severná časť ostrova prekypuje bujnou vegetáciou a prírodou. Nájdeme tam napríklad paprade, liany, skaly, množstvo jašteríc aj nádherný vodopád. Najväčší zážitok však návštevníkov čaká na Roque de los Muchachos, najvyššom vrchu ostrova, ktorý dosahuje výšku až 2 426 m n. m. Nižšie pod vrcholom, v nadmorskej výške 2 396 m, sa nachádza jedno z troch najznámejších observatórií sveta s najväčším optickým ďalekohľadom na Zemi – GTC (Gran Telescopio Canarias). Vyjsť nad oblaky či nad horizontom pozorovať odlesky Slnka z kupol observatórií je skutočne nezabudnuteľný zážitok. Je pozoruhodné, ako sa cestou na vrchol s meniacou sa nadmorskou výškou príroda mení. Husté borovicové lesy striedajú farebné skalné útvary. Neďaleko observatória sme objavili ikonický skalný útvar, ktorý sme v noci museli prísť odfotiť.

Astronomická noc na vrchole

Jedna z najzaujímavejších vecí, ktoré môžeme na La Palme vidieť, je nočná obloha. Nádherné divadlo sa začína západom Slnka. My sme strávili túto časť dňa a aj nasledujúcu noc neďaleko observatória, a tak sme videli toto nebeské divadlo priamo z prvého radu. Nočnú oblohu v tejto nadmorskej výške pozorujeme cez menšiu časť atmosféry než zvyčajne. Takto vieme čiastočne zamedziť atmosférickým chybám pri pozorovaní. Aj preto sa väčšina svetových observatórií nachádza na vrcholoch vysokých hôr ako napríklad observatórium v čilskej púšti Atacama s názvom ALMA vo výške  5 058 m n. m. či observatórium na vrchole havajskej vyhasnutej sopky Mauna Kea vo výške 4 205 m n. m. Okrem nadmorskej výšky pozorovanie ovplyvňuje aj svetelné znečistenie. Na ostrove La Palma síce svetelné znečistenie nie je úplne zanedbateľné ako v prípade už spomenutých observatórií, ale tým, že sa na ostrove tvorí silná inverzia, ktorá pohlcuje väčšinu svetla z miest na pobreží, sú na vrchole pozorovacie podmienky vynikajúce.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 1/2019. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Text a foto Tomáš Slovinský

Komentáre