Edmondsonove lístky a sprievodcovské kliešte

Teraz sa dá bez problémov kúpiť cestovný lístok aj z pohodlia domova, no nie vždy to tak bolo.

Jednoduché kliešte z povojnového obdobia na označovanie cestovných lístkov
Jednoduché kliešte z povojnového obdobia na označovanie cestovných lístkov

V súčasnosti si môžeme cestovný e-lístok na vlak kúpiť v parku či v obývačke a vytlačiť na svojej tlačiarni, alebo ho stačí mať uložený v mobile. Na klasické kartónové cestovné lístky už začíname pomaly zabúdať.
Železnice vo svojich začiatkoch prevzali podobu cestovných lístkov z dostavníkov. Rýchlo sa ukázalo, že pomerne veľké lístky na bežnom papieri sú pri náraste počtu cestujúcich nepraktické. Thomas Edmondson v roku 1836 získal miesto prednostu na železničnej stanici Milton (Anglicko), pričom musel súčasne vykonávať aj funkciu účtovníka. Aby si uľahčil prácu (ako veľa iných vynálezcov), vymyslel namiesto krčiacich sa neskladných lístkov podstatne menšie lístky na malých kartičkách (53 × 30,5 × 0,8 mm) z tuhého kartónu. Súčasne navrhol ďalšie pomôcky na ich výrobu, číslovanie a datovanie. Po ďalších vylepšeniach sa tieto cestovné lístky rýchlo rozbehli do celého sveta.
S používaním tzv. Edmondsonových cestovných lístkov nerozlučne súvisia aj perforačné kliešte, ktorými sprievodca vyrazil (vycvikol) otvor do lístka. Otvory neboli iba kruhové, ale tiež polkruhové, štvorcové alebo trojuholníkové. Niektoré druhy klieští umožňovali na lístky vyznačiť aj iné údaje. Okrem toho mali napríklad funkciu otvárania vozňových uzáverov.

 

Rôzne cestovné lístky Edmondsonovho typu z našich železníc
Rôzne cestovné lístky Edmondsonovho typu z našich železníc

Štefan Holakovský
Foto autor