Ericsson Mobility Report: Internet vecí zažíva boom. Do roku 2021 bude pripojených až 16 miliárd zariadení

  • Najnovšia štúdia Mobility Report spoločnosti Ericsson predpokladá, že do konca roka 2021 bude internet vecí využívať 16 miliárd pripojených prístrojov
  • Počet mobilných pripojení do roku 2021 vzrastie z 3,4 na 6,3 miliárd
  • Využívanie mobilného internetu na sledovanie videí na smartfónoch u tínedžerov vzrástlo za 15 mesiacov o 127 percent

 

Júnové vydanie štúdie Ericsson Mobility Report odhalilo, že Internet vecí (IoT) do roku 2018 predbehne mobilné telefóny ako najpočetnejšiu kategóriu pripojených zariadení. Očakáva sa, že počet zariadení, využívajúcich Internet vecí, v období 2015 až 2021 každoročne narastie o 23 percent. Z celkového počtu 28 miliárd pripojených zariadení bude do roku 2021 IoT využívať takmer 16 miliárd z nich.

Počet pripojení k Internetu vecí bude najvyšší v Západnej Európe – odborníci z Ericssonu očakávajú, že počet pripojených zariadení na tomto trhu vzrastie do roku 2021 o 400 %. Dôvodom budú najmä regulatívne požiadavky (napríklad na inteligentné merače energií), rastúci dopyt po pripojených vozidlách, ale aj smernica EÚ o zavedení celoúniového interoperabilného systému eCall, implementácia ktorej je naplánovaná na rok 2018.

„Vývoj smerom k internetu vecí bude v nasledujúcich rokoch zažívať obrovský nárast, najmä vďaka stále sa zlepšujúcim podmienkam (ako sú napríklad klesajúce ceny zariadení) a inováciám v tejto oblasti. Vývoj významne urýchli aj plánované komerčné zavedenie 5G sietí, ktoré umožní pripojiť exponenciálne viac zariadení, než je možné dnes,“ uviedol Marián Bezák z Ericssonu.

Zvyšuje sa aj počet mobilných pripojení. Ten sa do roku 2021 takmer zdvojnásobí – zo súčasných 3,4 miliardy na 6,3 miliardy – čo je dôsledok fenomenálneho rastu mobilných technológií za relatívne krátky časový úsek.

Experti z Ericssonu sa podrobne venujú aj dramatickej zmene preferencií v sledovaní videí u tínedžerov. Využívanie mobilných dát na sledovanie videí na smartfónoch vzrástlo počas 15 mesiacov v rokoch 2014-2015 o 127 %. Počas štvorročného obdobia (v rokoch 2011 až 2015) sa čas, ktorý mládež trávi sledovaním televíznych programov a videí na televíznej obrazovke, skrátil o polovicu. Sledovaním televíznych programov a videí na smartfónoch však tínedžeri trávia až o 85 % viac času. Táto skutočnosť, rovnako ako fakt, že  nadchádzajúca generácia používateľov mobilných telefónov využíva najviac mobilných dát na streamovanie videí cez smartphone (prostredníctvom Wi-Fi aj mobilných dát), z nej robí prioritnú záujmovú skupinu pre monitoring mobilnými operátormi.

V druhej polovici roka 2016 prekročíme dlho očakávaný míľnik rozšírenia zariadení podporujúcich rýchlosť až 1 Gbps a zavedenie komerčných LTE sietí. Na čele budú trhy ako Japonsko, USA, Južná Kórea a Čína. Technológia sa však rýchlo rozšíri aj do ďalších regiónov. Používatelia budú môcť vďaka tejto vylepšenej technológii využívať extrémne rýchly prístup k obsahu, čo umožní až o dve tretiny rýchlejšie sťahovanie v porovnaní s dnešnými možnosťami.

O ŠTÚDII ERICSSON MOBILITY REPORT

Štúdia Ericsson Mobility Report vychádza dvakrát ročne a je jednou z najkomplexnejších aktualizácií mobilnej dátovej prevádzky, ktorá prináša hĺbkové analýzy veľkých objemov dát v existujúcich mobilných sieťach na celom svete. Štúdia využíva tieto dáta a analýzy spolu s internými odhadmi a ďalšími relevantnými prieskumami na predpovedanie mobilných trendov a spotrebiteľského správania.

Súčasťou štúdie Ericsson Mobility Report je aj aplikácia Traffic Exploration Tool, ktorá umožní vytváranie grafov a prehľadov na mieru na základe dát zo štúdie. Informácie môžu byť filtrované podľa regiónu, pripojenia, technológie, prevádzky a typu zariadenia. Za pripojené zariadenie štúdia považuje fyzický objekt, ktorý disponuje IP adresou umožňujúcou obojsmernú komunikáciu prostredníctvom sieťového rozhrania.

POZNÁMKY PRE REDAKTOROV:

Viac informácií o štúdii Ericsson Mobility report nájdete TU.

Grafy zo štúdie nájdete na tomto odkaze: http://bit.ly/25NthCo

Brífing, prezentácie, videá a ďalšie materiály:

www.ericsson.com/press a www.ericsson.com/investors

 

O Ericssone
Ericsson je popredným medzinárodným dodávateľom telekomunikačných technológií a služieb. Prostredníctvom riešení fungujúcich v reálnom čase vytvára prepojenú spoločnosť (Networked Society), ktorá umožňuje študovať, pracovať a slobodnejšie žiť v trvalo udržateľných spoločnostiach po celom svete. Ponuku Ericssonu tvoria služby, software a infraštruktúra informačných a komunikačných technológií, určených telekomunikačným operátorom a iným odvetviam. V súčasnosti sa v sieťach od Ericssonu uskutočňuje viac než 40% celosvetovej mobilnej komunikácie, spoločnosť zabezpečuje servis sietí s viac 2,5 miliardami používateľov.

www.ericsson.com
www.ericsson.com/news
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/ericsson
www.youtube.com/user/ericsson