FAB vyvinul diaľkovo ovládaný zámok – stačí otlačok prsta alebo mobil

2016_09_11_motoricky-zamek-fab-entr
FAB ENTR

Prelom v oblasti zabezpečenia domácností prináša známa značka FAB a jej tohtoročná novinka – diaľkovo ovládaný zámok FAB ENTR. Patentovaný systém dokáže odomknúť iba otlačkom prsta, mobilným telefónom, diaľkovým ovládaním, alebo PIN klávesnicou. Zvyšuje tak zabezpečenie vášho domova, umožňuje nadefinovať prístupy rôznym ľuďom a po zabuchnutí dokáže automaticky zamknúť na dva západy.

FAB ENTR funguje na jednoduchom princípe. Je zložený z cylindrickej vložky v štvrtej, najvyššej triede zabezpečenia. Na vložke je naviac nainštalovaný bezdrôtový motorický zámok. „FAB ENTR tak vlastne odomyká za vás. Vy si len vyberiete, ktorý spôsob ovládania je pre vás najpohodlnejší,“ hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný odborník zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá značku FAB vlastní.

Zvoľte si ideálny spôsob odomykania
K dispozícii je niekoľko možností. Zvoliť si môžete diaľkové ovládanie, ktoré jednoduchým stlačením tlačidla zámok odomkne, klávesnicu na ktorej stačí zadať PIN, alebo čítačku otlačkov prstov. Na ňu len priložíte prst a je odomknuté. Využiť ale môžete aj váš mobilný telefón. Pokiaľ máte operačný systém Android 4.4 a vyšší, alebo iPhone s iOS 7 a viac, stačí si len stiahnuť jednoduchú aplikáciu, ktorou budete dvere odomykať. FAB ENTR je ale samozrejme dodávaný aj s klasickými kľúčmi.

Potrebujete, aby k vám domov napríklad niekto prišiel poliať kvety? Aj na túto možnosť FAB ENTR myslí. Nemusíte riešiť zdĺhavé odovzdávanie kľúčov, vybranému človeku pridelíte PIN, alebo mu do mobilu pošlete prístupové údaje k mobilnej aplikácii. Obe potom môžete jednoducho zmazať, prístupové údaje z mobilu dokonca ani nie je možné preposlať ďalej. Nehrozí teda žiadne zneužitie.

Zabuchnuté dvere? Nie je problém
Ďalšou výhodou motorického zámku FAB ENTR je fakt že pokiaľ dvere zabuchnete, už sa nemusíte obťažovať zamykaním, dá sa totiž nastaviť na automatické zamknutie. „To je výhoda pre tých, čo napríklad zabúdajú zamykať. S ENTRom sa vám nestane ani to, že si kľúče zabuchnete doma. Stačí zatlačiť diaľkové ovládanie, alebo využiť iný spôsob a dvere sú ihneď odomknuté. Potom ich stačí len potlačiť a ste zasa doma,“ vysvetľuje Gregor.
FAB ENTR bol vyvinutý vo fabrike ASSA ABLOY v Čechách, predávať sa bude po celej Európe vrátane Nemecka, Veľkej Británie, alebo Švédska.
Dodávať sa bude v niekoľkých verziách. Pôjde vlastne o takú skladačku, kde si sami vyberiete čo budete chcieť. „Najlepšie je dohodnúť sa s certifikovaným zámočníkom FAB. Ten s vami preberie, akú dlhú vložku budete potrebovať a či pre vás bude vhodnejšie diaľkové ovládanie, PIN klávesnica, alebo napríklad len mobilná aplikácia. Jednotlivé balíčky sa potom budú líšiť aj cenovo, nebudete musieť platiť za to, čo nevyužijete,“ dopĺňa Daniel Gregor.

Zabudnite na káble
FAB ENTR funguje na 12V batérii, takže nemusíte ťahať žiadne káble. V balení je samozrejme aj nabíjačka. Pozor, tá je ale na 12V, rozhodne si s ňou nenabíjajte svoj mobilný telefón. Zámok má aj jednoduchý display s kontrolkou stavu batérie, pokiaľ tá dochádza, upozorní vás na to zvukové znamenie.

Sprevádzkovanie motorického zámku je veľmi jednoduché, vložka sa inštaluje prakticky rovnako ako klasická cylindrická vložka, nadstavenie samotného zámku pre jednotlivé spôsoby ovládania je intuitívne, v balení nájdete aj jednoduchý návod aj s obrázkami.