STARMUS – festival vedy, hudby a umenia

Festival STARMUS odštartujú Jean-Michel Jarre a Brian May veľkolepým koncertom pri Moste SNP. Diváci si ho môžu vychutnať zadarmo.

STARMUS, prestížny medzinárodný festival vedy, hudby a umenia, ktorý sa bude konať v Bratislave 12. až 17. mája 2024, predstavil bližšie informácie o nadchádzajúcom siedmom ročníku a otváracom koncerte Jeana-Michela Jarreho. Exkluzívne vystúpenie francúzskeho umelca si podmaní publikum hudobno-vizuálnou šou. Organizátori tiež priblížili detaily o podujatiach STARMUS Camp & City, programu, ktorý prinesie počas týždňa vedu a hudbu do centra mesta, ako aj na slovenské univerzity.
Sme nadšení, že STARMUS VII odštartuje takouto jedinečnou a veľkolepou šou. Jean-Michel Jarre týmto koncertom udá tón celého festivalu, ktorý je špecificky zameraný na riešenie súčasných problémov našej planéty, zhodnotil pripravovaný koncert Brian May.
Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť tiež na výnimočných svetových rečníkov, panelové diskusie i hudobné vystúpenia. Čakajú ich prednášky venované témam na hranici nášho poznania v astrofyzike, informatike, neurovede, mikrobiológii, biochémii a iných vedách, ale aj rôzne aktivity. Kompletný program je dostupný na stránke festivalu.

Vizualizácia koncertu Jeana-Michela Jarreho v Bratislave, zdroj Jean-Michel Jarre

Most z budúcnosti

Výnimočný festival odštartuje otváracím koncertom, ktorý bude strhujúcou oslavou ľudskej vynaliezavosti a umeleckého prejavu. Priekopník elektronickej hudby Jean-Michel Jarre vystúpi 12. mája v rámci exkluzívneho vystúpenia s názvom Bridge from the Future. Na pódiu sa k nemu ako špeciálny hosť pripojí aj Brian May, legendárny gitarista kapely Queen a spoluzakladateľ festivalu STARMUS.
Jean-Michel Jarre o festivale STARMUS povedal: Ako pokračujeme v učení sa z minulosti, mali by sme dnes načúvať budúcnosti, byť vnímaví a pozorní k prichádzajúcim signálom. Prelomové objavy a riešenia vo všetkých oblastiach už tam niekde v budúcnosti existujú a čakajú na nás, aby sme ich našli. Naším poslaním ako umelcov, vedcov, podnikateľov a občanov je zapojiť sa a aktivovať pokrok pri vytváraní mosta z budúcnosti. To je posolstvo festivalu STARMUS.

Zdroj Jean-Michel Jarre

Nezabudnuteľná šou

Jarre uchváti publikum nezabudnuteľnou hudobnou a vizuálnou šou na pozadí kulisy Mosta SNP, Dunaja a Starého Mesta. Toto veľkolepé podujatie, ktoré verejnosti prináša spoločnosť ESET, má ambíciu poukázať na silu hudby prekonávať hranice a podnecovať predstavivosť. Koncert sa uskutoční v areáli výstaviska Incheba pri Moste SNP a bude zadarmo prístupný verejnosti. Držitelia vstupeniek STARMUS budú mať vyhradenú vlastnú časť v hľadisku.
Garik Israelian, spoluzakladateľ festivalu STARMUS, uviedol: Je to už 16 rokov, čo sme sa ja a Brian stretli so Jeanom-Michelom v Londýne a navrhli mu spoluprácu. Vedeli sme, že Jeanov-Michelov koncert zahŕňa ambicióznu produkciu, ale nikdy sme na realizáciu nemali príležitosť. Vyzerá to tak, že sme čakali na tento ročník – STARMUS Earth – aby sme to mohli uskutočniť. STARMUS po prvýkrát upriamuje pozornosť na našu planétu a my chceme, aby bola široká verejnosť vnímavejšia ako kedykoľvek predtým k dôležitým otázkam našej doby, našej planéty. Niet pochýb o tom, že odštartovanie tejto špeciálnej edície takým veľkolepým predstavením, akým je Bridge from the Future, tento cieľ dosiahne. Jean-Michel Jarre nám vždy prinášal hudbu z budúcnosti, aby nás rozochvela prítomnosťou, a v tomto duchu sa nesie aj STARMUS.

Z tlačovej konferencie k festivalu STARMUS VII, foto Peter Kiska

Richard Marko, generálny riaditeľ spoločnosti ESET, ja nadšený, že Jean-Michel Jarre rozprúdi festival STARMUS. Vybraná lokalita s kulisou Mosta SNP so svojou ikonickou vyhliadkovou vežou UFO slúži ako metaforický most medzi minulosťou a budúcnosťou. Vystihuje kontrast ér. Na jednom konci stojí historické centrum Bratislavy a na druhom retro-futuristický monument UFO. Podobný kontrast vidíme aj v príbehu spoločnosti ESET. Na začiatku len málo firiem a jednotlivcov používalo antivírus, ktorý sme vyvinuli pred 30 rokmi. Ide o nápadný kontrast s viacvrstvovou technológiou poháňanou umelou inteligenciou a so skúsenosťami našich expertov, ktorú dnes na svoju ochranu používajú stovky miliónov ľudí na celom svete. V oboch prípadoch bol takýto pokrok možný len vďaka vede.
Organizátori tiež prezradili, že medzi účinkujúcimi bude aj Laurie Anderson s vystúpením Ark/Lifeboat. Divákom sa predstaví počas ceremoniálu udeľovania medailí Stephena Hawkinga za vedeckú komunikáciu, ktorými sa oceňujú výnimočné príspevky k šíreniu vedeckých poznatkov, a na jedinečnom koncerte Sonic Universe, ktorý sľubuje nezabudnuteľné spojenie hudby a vedy.

STARMUS City Program

Na účastníkov programu STARMUS City čaká viac ako 20 exkluzívnych prednášok a vzdelávacích iniciatív, ktoré sú prispôsobené špeciálne pre univerzity (Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská akadémia vied, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Masarykova univerzita) zúčastňujúce sa na festivale.
V rámci programu STARMUS City budú počas celého týždňa na univerzitách prebiehať pútavé prednášky renomovaných odborníkov a výskumníkov. Študenti budú mať možnosť zapojiť sa do diskusie s odborníkmi ako Joel Parker, ktorý diskutuje o prvej misii k trójskym asteroidom Lucy in The Sky, a Damien Barcelo, ktorý sa zaoberá mikroplastami v životnom prostredí. V rámci konferencie sa uskutoční diskusia o mikropolutantoch pod názvom Analýza, riziká a udržateľné riešenia. Medzi ďalšie témy patria Komplexný mier pre komplexné konflikty od Rim Turkmaniovej, Skúmanie Marsu so Scottom Hubbardom, postrehy Donny Stricklandovej o generovaní ultrakrátkych optických impulzov vysokej intenzity a mnohé iné. Tieto prednášky, pokrývajúce celý rad fascinujúcich tém od prieskumu vesmíru až po vedu o životnom prostredí, sľubujú obohatenie akademických skúseností a inšpiráciu pre budúcich lídrov v príslušných oblastiach.

Vedecký tábor STARMUS Camp

Program koncertov a prednášok festivalu dopĺňa STARMUS Camp, ktorého cieľom je rozvíjať zvedavosť a inšpirovať k objavovaniu. Toto živé centrum bádania a učenia má inšpirovať mladých ľudí k záujmu o vedu. V spolupráci s univerzitami a partnermi ponúkne vedecký tábor inovatívne výstavy, pohlcujúce zážitky a dynamický sprievodný program. STARMUS Camp sa bude konať na Hlavnom námestí v Bratislave od 12. do 17. mája a bude otvorený pre verejnosť. Návštevníci všetkých vekových skupín budú mať možnosť vydať sa na cestu objavovania tajov vesmíru či zázrakov prírody.
Starmus Camp ponúkne množstvo aktivít a premietanie filmu Starmus. Návštevníci si tiež užijú vystúpenia miestnych i medzinárodných umelcov, ako sú Lash & Grey, FLANGR, Montseratt Martiová a Walter Schnitzelsson. Okrem toho sa predstavia OuOus, Sam Handwich, Martin Valihora, NEMRA, ADONXS, Derek Sherinian a Vec & Škrupo.

O festivale

Odkedy sa prvý Homo sapiens pozrel na oblohu plnú hviezd, sme ohromení rozľahlosťou vesmíru. Dokonca aj dnes zostávame pokorní pred nesmiernymi rozmermi vesmíru najmä preto, že vďaka pokroku vo fyzike a v astronómii sme si uvedomili obrovské vzdialenosti, ktoré s tým súvisia – ešte aj k našim najbližším susedným hviezdam.
STARMUS je festival vedy, umenia a hudby, ktorý vytvorili Garik Israelian, PhD., astrofyzik z Inštitútu astrofyziky Kanárskych ostrovov (IAC), a sir Brian May, PhD., astrofyzik a hlavný gitarista ikonickej rockovej skupiny Queen. Pozostáva z prezentácií astronautov, kozmonautov, nositeľov Nobelovej ceny, mysliteľov a významných osobností z rôznych vedných odborov a hudobných oblastí. STARMUS spája týchto výnimočných ľudí, aby sa podelili o svoje vedomosti aj skúsenosti a aby spoločne hľadali odpovede na veľké otázky ľudstva.
STARMUS prinesie na Slovensko spoločnosť ESET ako hlavný partner festivalu. Festival STARMUS VII sa bude konať pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky, Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, primátora Bratislavy a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

TS Seesame