FLL v rekordných číslach

Do vesmíru pocestuje v tomto ročníku FIRST LEGO League rekordný počet detí. Do slovenských regionálnych turnajov medzinárodnej súťaže sa prihlásil rekordný počet tímov.

Na Slovensku bude v aktuálnom ročníku FLL 2018/2019 súťažiť v 98 tímoch spolu 720 detí. Na porovnanie: v Maďarsku a vo Švajčiarsku budú mať po 72 tímov, v Poľsku, ktoré má sedemnásobne viac obyvateľov, sa prihlásilo 48 tímov, v Česku súťaží 33 skupín detí. V našom regióne má porovnateľný počet 100 tímov Rakúsko, na druhej strane popularita súťaže v Nemecku je veľká a má až 610 prihlásených tímov.

Život mimo Zeme
Témou tohto ročníka je INTO ORBITSM – Život a cestovanie vo vesmíre. Žiaci vo veku od 9 do 16 rokov predvedú svoje zručnosti v štyroch tradičných kategóriách: Robot Design, Tímová spolupráca, Prezentácia výskumného projektu a Robot Game, ktorá je divácky zatiaľ najatraktívnejšia.
Deti sa mali tentoraz vo svojich výskumných projektoch zamyslieť nad tým, aké by to bolo žiť na kozmickej lodi, na medzinárodnej vesmírnej stanici, na Mesiaci či inej planéte. Ich úlohou bolo identifikovať telesný alebo sociálny problém, ktorému ľudia čelia počas dlhodobého prieskumu vesmíru v našej slnečnej sústave, a navrhnúť riešenie.

Česko-slovenské semifinále
Slovenské regionálne turnaje prebiehajú od 7. decembra 2018 v Banskej Bystrici do 15. januára 2019 v Žiari nad Hronom, vtedy budeme poznať aj posledného postupujúceho do semifinále.
Novinkou tohto ročníka je pripravovaný turnaj FLL Semifinále Slovensko & Česko. Uskutoční sa 9. februára 2019 v priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave a stretne sa na ňom 13 tímov zo Slovenska a 5 tímov z Česka.
“V celej histórii FLL sa po prvýkrát stretnú na spoločnom turnaji iba tímy zo Slovenska a Česka. Deje sa tak najmä preto, že sa nám darí každoročne zvyšovať počet tímov a regionálnych turnajov v oboch krajinách,” povedala Katarína Melišová, projektová manažérka. “Napriek tomu, že sa stretnú tímy z krajín, ktoré si rozumejú, aj tento turnaj bude prebiehať v anglickom jazyku, aby boli zachované pravidlá a tímy postupujúce na finále boli pripravené aj po tejto stránke. Srdečne pozývame širokú verejnosť, školy, rodičov s deťmi. Príďte sa pozrieť a zažiť, ako sa s Legom dá zabaviť i učiť zároveň,” dodala.

Účasť na semifinálovom turnaji je pre žiakov i pre ich trénerov zážitkom a aj istou odmenou za hodiny venované príprave.
Zo semifinále postúpia 4 tímy na FLL finále strednej Európy 2019, ktoré sa odohrá v rakúskom meste Bregenz v dňoch 29. a 30. marca 2019. 

Robot Game – divácky najatraktívnejšia časť súťaže
Tímy si prinesú naprogramované roboty, ktoré súťažia na ihrisku FLL (Challenge set). Štartujú vždy zo základne a počas 150 sekúnd plnia na ihrisku vopred určené úlohy (misie), za ktoré zbierajú body. Hodnotí sa úspešný výkon robotov na hracej ploche. Misie sú tematicky vždy prispôsobené téme aktuálneho ročníka, teraz je to Into OrbitSM – Život a cestovanie vo vesmíre.

Sylvia Práznovská, koordinátorka FLL na Slovensku

 

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 1/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre