Istrobot 2018

Na Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave sa uskutočnil už 19. ročník medzinárodnej súťaže robotov Istrobot. Tak ako po minulé roky aj teraz pritiahol desiatky nadšencov z celého Slovenska s viac ako 80 rozličnými typmi robotov.

Najpočetnejšia kategória, Stopár, ktorá je súčasťou súťaže už od jej prvého ročníka, priniesla nejedno prekvapenie. Aj podľa rozhodcu tejto disciplíny RNDr. Andreja Lúčneho, PhD., z FMFI UK bola dráha zrejme jedna z najťažších v histórii, pretože dopoludnia ju dokázali celú prejsť len dva z celkového počtu 38 prihlásených robotov. Konštruktéri však ešte na poslednú chvíľu doladili posledné chybičky a tak sa do cieľa tejto kategórie napokon dostali ešte ďalší dvaja, pričom jeden z nich splnil časový limit doslova v poslednej sekunde. Roboty mali často nepredvídateľné pohyby a doslova sme tŕpli, aby niektorý z nich nespadol zo súťažného stola a nerozbil sa. V tomto ročníku sme po prvý raz mali v tejto kategórii aj štvornohého kráčajúceho, či lepšie povedané poskakujúceho robota Žabu, ktorému sa však napokon nedarilo celkom podľa predstáv jeho autora, uzatvára svoje skúsenosti A. Lúčny. Zvíťazil napokon iný robot konštruktéra Žaby Jozefa Ondrejoviča pod menom Cvrček 2 s časom 33,9 sekundy a vysokým náskokom oproti ostatným súperom.

V sklade kečupov

Ďalšia tradičná kategória, Myš v bludisku, nebola veľmi obsadená. Zvíťazil robot MissileBot 3 Jána Hudeca, ktorý s týmto robotom zvíťazil už aj v minulosti. O to viac nás teší rastúci záujem o unikátnu kategóriu V sklade kečupov, kde roboty súperia o plechovky s paradajkovým pretlakom. V bohato obsadenej kategórii sa postupne zvyšuje úroveň konštrukcií, pričom tento rok kládli rozhodcovia obzvlášť veľký dôraz na to, aby sa roboty pohybovali bezpečne a neničili svojím bezhlavým pohybom súperovho robota alebo zariadenie v sklade. V náročných vzájomných zápasoch napokon zvíťazil MART Friday Bot, ktorého konštruktér David Obdržálek pôsobí na MFF UK v Prahe. Len o dve plechovky menej sa podarilo nazbierať Bulbotovi, ktorého postavili Roman Bujna a Peter Benko, študenti FEI STU. Svojho robota potom prepracovali a s vylepšenou konštrukciou sa zúčastnili aj súťaže Robotický den v Prahe, kde v napínavom finále napokon zvíťazili.

Lietanie aj behanie

Trvalý záujem návštevníkov púta aj súťaž lietajúcich robotov – dronov. Tento rok boli súťaže spestrené ukážkami lietania profesionálnych súťažiacich na diaľkové ovládanie z pohľadu pilota (tzv. FPV – first person view súťaže). O náročnosti tejto kategórie svedčí aj to, že autonómny let, teda bez akéhokoľvek ľudského zásahu, zvládol len jediný dron – KačycaXXL Petra Ťapáka z Ústavu automobilovej mechatroniky FEI STU v Bratislave. Len po druhý raz sme videli na Istrobote robotov aj behať. V kategórii Šprint robotov, určenej špeciálne pre kráčajúce roboty, sme mohli sledovať súťaženie 11 pretekárov. Je to technicky náročná úloha a celú 200 cm dlhú dráhu dokázalo prejsť len päť z nich Zvyšní šiesti nemali celkom vyladený orientačný a rovnovážny systém, takže prešli len časť dráhy. Časom 8,6 s zvíťazil robot Ivonka13 (Roman Holičár a Šimon Iwaniec) z Veľkého Rovného. Jeden z rozhodcov, doc. Ing. František Duchoň, PhD., z FEI STU v Bratislave hovorí: Oproti minulému roku kvalita robotov viditeľne stúpla, prišlo aj viac súťažiacich a potešilo ma, že roboty boli inteligentnejšie, vybavené napríklad senzormi či kamerou. Konštruktéri boli inovatívnejší. Najviac ma zaujala konštrukcia Jiřího Klikara z Chýně, Robosaurus, hoci sa umiestnil na druhom mieste.

Bez pomoci to nejde

V mimosúťažnej časti podujatia návštevníkom predviedli možnosti 3D tlače a ďalších technológií dostupných v tvorivej dielni FabLab, spoločnosť Humusoft ukázala niekoľko príkladov prepojenia softvéru MATLAB/Simulink s reálnymi hardvérovými platformami a firma Elso predviedla svoje špičkové meracie prístroje. Celé podujatie bolo aj v tomto ročníku podporené spoločnosťami AVIR, Aerobtec, Elso, Matador Group, ME-Inspection, Microrisc, Photoneo, RLX Components, Sova Digital a Uavonic, ktorí venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Hlavným sponzorom bola aj tento rok spoločnosť MathWorks. Na príprave podujatia sa podieľalo aj Národné centrum robotiky pôsobiace na FEI STU v Bratislave.

Richard Balogh
STU v Bratislave

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.