Jednoduchšie vysvetlenie

Často diskutujeme o polarizujúcich témach. Vysvetlení situácie je viacero, diskusia sa však bežne zredukuje na dve. Ak sú témou napríklad prírodné javy, môže byť rozhodovanie náročné, musíme sa pozrieť na výsledky experimentov či výskumné údaje. Ak však hovoríme o dôsledkoch ľudskej činnosti, môžeme si položiť otázku: nedalo by sa to spraviť aj jednoduchšie?

Ilustračné foto Pixabay

Predstavte si, že sa váš kamarát začne pri jedle dusiť. Vykašle kôstku, ktorá zostala zabudnutá v jedle. Zahlási, že mu ju tam určite dal niekto, kto ho chcel zabiť. Máme dve vysvetlenia: buď sa kôstka dostala do jedla drobnou nepozornosťou kuchára, alebo chce vášho kamaráta naozaj niekto zabiť. Obe teórie sú v zhode s pozorovaním – naozaj sa dusil kôstkou. V tomto bode si môžeme položiť otázku – nedalo by sa to spraviť jednoduchšie? Keby naozaj chcel nášho kamarát niekto zabiť, naozaj by to robil takto? Obe vysvetlenia v princípe sedia, no jedno zrazu pôsobí neprirodzene komplikované.
Túto metódu môžeme aplikovať na mnohé témy. Chránia nás rúška pred covidom alebo je to nástroj na ovládanie más? Nedali by sa masy ovládať aj jednoduchšie? Napríklad cez dezinformačné kampane? Sú vakcíny účinná ochrana proti ochoreniam alebo nás majú otráviť? Ide iba o dezinformačnú kampaň alebo chce USA na Ukrajine trénovať vtáky roznášajúce jedy? Útočí Rusko na strategicky významné územia alebo je vojna snahou Západu oslabiť jeho ekonomiku?
Je to vlastne špeciálny prípad Occamovej britvy – princípu, ktorý nám pripomína, že máme preferovať jednoduchšie vysvetlenia. Ľudia sa totiž bežne oháňajú takými, ktoré sú nesmierne prepletené a komplikované – len aby im sedeli. Práve hľadanie komplikovaných vysvetlení je však znakom toho, že nepoužívame informácie na formovanie svojho názoru, ale nechávame svoj zabehnutý názor, aby prekrúcal a deformoval to, čo sa práve dozvedáme.

Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.