Jubilujúci TVT

Jubilejný 20. ročník Týždňa vedy a techniky (TVT) na Slovensku sa bude konať v druhom novembrovom týždni od 6. do 12. novembra 2023. Jeho tohtoročným mottom je Po kroku k pokroku. Celkovo prinesie stovky rôznych prednášok, festivalov, workshopov či súťaží, ako aj ďalších sprievodných popularizačných podujatí po celom Slovensku.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií (CVTI) SR v rámci TVT 2023 organizuje viacero zaujímavých podujatí.
V pondelok 6. 11. sa uskutoční v Zážitkovom centre vedy Aurelium oficiálne slávnostné otvorenie podujatia. Jeho súčasťou bude aj netradičná výstava o významnom slovenskom vedcovi Aurelovi Stodolovi. Popoludní bude nasledovať slávnostné vyhlásenie výsledkov výtvarnej a fotografickej súťaže.
V utorok 7. 11. sa uskutoční v budove CVTI SR na Lamačskej ceste v Bratislave podujatie s názvom Utorok s technológiami. Predpoludním sa dozviete, ako robotika mení svet a Slovensko. Súčasťou prednášky bude aj workshop spolu s ukážkou modelov robotov v spolupráci s FIRST Global Slovakia. Prednášať bude prof. Ing. František Duchoň, PhD., z Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorý je zároveň predsedom Národného centra robotiky. Popoludní vám priblížime vývoj dronov a to, v ktorých odvetviach spôsobili postupnú revolúciu. Predstavíme vám aj aplikáciu Mám Dron. Prednášať bude Ing. Pavol Pecho, PhD., zo Žilinskej univerzity v Žiline.
V Aureliu sa bude v stredu 8. 11. konať VeDETSKÝ deň pre najmladších návštevníkov. Súčasťou bude aj špeciálne vydanie podcastu naživo, ktorý sa bude venovať pokrokom v medicíne.
Vo štvrtok 9. 11. sa v CVTI SR uskutoční záverečná konferencia NITT SK II zameraná na prezentáciu výsledkov národného projektu odbornej verejnosti. Diskutovať sa bude aj na tému Bariéry, výzvy a možnosti podpory transferu technológií na Slovenku.
V piatok 10. 11. vyvrcholí celoslovenský TVT slávnostným odovzdávaním ocenení Cena za vedu a techniku.
Všetky sprievodné akcie TVT 2023 nájdete na stránke tyzdenvedy.sk v sekcii Podujatia TVT.

NCP VaT

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2023. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Komentáre