Lepší vďaka vzťahu

Romantické vzťahy sú podľa výskumu SAV príležitosťou na pozitívnu zmenu a rozvoj viacerých zručností.

Podľa poznatkov psychológie dochádza k pozitívnym zmenám u ľudí často práve vďaka ich partnerským vzťahom. Tím výskumníčok a výskumníkov zo Slovenskej akadémie vied a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach prichádza s výskumom vysvetľujúcim tento proces. Partnerské a intímne vzťahy sú podľa zistení z nášho výskumného projektu najviac formatívnymi skúsenosťami u dospelých ľudí. Sú príležitosťou pre rozvoj viacerých zručností, hovorí vedúca projektu Nikola Kallová z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i. Participanti jej výskumov za posledných päť rokov spomínali romantické zážitky ako tie, ktoré ich najviac zmenili či z ktorých sa najviac naučili.

Dvojica ľudí plaviaca sa na mori pri západe slnka
Foto Pexels/Sebastian Voortman

Tri typy učenia sa

Z výskumu SAV poznáme tri základné typy učenia sa zo vzťahov. Prvým je rozvoj v oblasti osobnej identity. Jednotlivci sa učia zodpovedať si otázky typu kto som alebo kým chcem byť. Takisto sa vo svojich očiach stávajú lepším človekom a učia sa rozoznávať svoje slabé stránky. K tomuto typu rozvoja môže dochádzať po bolestivom zážitku spojenom s rozchodom. V takých chvíľach sa jednotlivci nanovo definujú, spoznávajú a znovu nadobúdajú sebaúctu.
Druhým typom učenia sa zo vzťahov je tréning vzťahových zručností. Často k nemu dochádza snahou o udržiavanie existujúceho vzťahu. Ide o schopnosť byť vo vzťahu a byť dobrým partnerom. Spadá sem zdokonaľovanie schopnosti komunikovať či počúvať, ale napríklad aj riešiť konflikty efektívne, približuje vedkyňa.
Poslednou, treťou skupinou pozitívnych zmien, ktoré si zo vzťahov možno odniesť, sú lepšie partnerské rozhodnutia. Patrí sem schopnosť nastaviť si vo vzťahoch hranice a brániť sa proti netolerovateľnému správaniu. Stáva sa tak napríklad ponaučením sa z negatívnych partnerských skúseností. Podobne môžu ľudia získať presnejšiu predstavu o varovných signáloch a neželanom type partnerstva, ktorému sa chcú vyhnúť. Naučiť sa možno aj správne načasovať začiatok nového vzťahu a lepšie sa naň pripraviť.

Muž držiaci ruky ženy na znak utešenia a podpory
Foto istockphoto.com/kitzcorner

Otvorení zmene

Z výskumov SAV a zahraničných tímov vyplýva, že vďaka romantickým vzťahom sa stávame nielen lepším človekom, ale aj lepšími partnerkami a partnermi. Háčik je však v tom, že schopnosť odnášať si zo vzťahov pozitívny efekt nie je u každého rovnaká, konštatuje Nikola Kallová.
Zmena v dôsledku vzťahov a zmena vo všeobecnosti môže u ľudí spôsobiť protichodné reakcie. Na jednej strane sú ľudia, ktorí na zmenu reagujú pozitívne. Ide o jednotlivcov s vysokou schopnosťou prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam a situáciám. Vo výskume sú označovaní ako psychologicky a kognitívne flexibilní. Na druhej strane sú ľudia, ktorí uprednostňujú stálosť, a to aj vo vlastných názoroch a správaní. Títo ľudia sa vyhýbajú zmenám, pretože so sebou nesú neistotu a nepredvídateľnosť. Vo výskume sú nazývaní kognitívne rigidnými.
Náš nový výskum s 1 300 Slovenkami a Slovákmi teraz preukázal, že medzi učením sa zo vzťahov a celkovým sklonom k zmene existuje silný vzťah, uvádza výskumníčka. Pozitívnemu efektu zo vzťahov sa viac tešia ľudia, ktorí majú pozitívnu orientáciu k zmene celkovo, teda flexibilní jednotlivci. Jednotlivci, ktorí sú menej flexibilní, sa zo svojich vzťahov učia menej. Z výskumu SAV je teraz zrejmé, že mať vzťah na takýto rozvoj zo vzťahu nestačí. Dôležitou zložkou učenia sa zo vzťahov je schopnosť využiť formatívny aspekt vzťahu vo svoj prospech, a teda byť na zmenu celkovo pozitívne nastavený.

Na základe tlačovej správy Slovenskej akadémie vied pripravila R

Viac takýchto článkov a exkluzívneho obsahu môžete získať vďaka predplatnému.

Máte predplatné?