Letná akadémia robotiky pre všetky vekové kategórie

Ani na Slovenskej technickej univerzite nie je v lete pusto – na Fakulte informatiky a informačných technológií STU práve prebieha letná Robo akadémia. Otvorená je pre všetky vekové kategórie v čase od 25. júla do 7. augusta 2016 od 10.00 do 17.00 h.

2016_07_27_roboAcademy4Do letnej akadémie môže prísť každý koho zaujímajú roboty a ich programovanie, škola je bezplatná, otvorená pre všetky vekové kategórie a nie je nutné prísť každý deň. Záujemcom o robotiku sa venuje trojica pedagógov a doktorandov fakulty – Juraj Petrík Juraj Vincúr a Peter Lacko.

Účastníkov zapoja do riešenia projektoch, ktoré sú pre nich v letnej akadémií pripravené a v prípade, že sú medzi účastníkmi takí, ktorí stavajú či programujú vlastných robotov, poradia im a pomôžu.

Projekty riešené v letnej Robo Academy:
– Robotický futbal – postavenie a naprogramovanie biped robota, ktorý bude schopný chodiť a napríklad aj kopnúť do lopty
– Istrobot a projekty robotov pre rôzne disciplíny v rámci súťaže (prechod bludiskom, sklad kečupu, prechod trate s prekážkami, drony…)
– Brain controlled vehicle/copter/arm – ovládanie robota pomocou EEG
– Roboty – bojovníci sumo (príklad SumoBot >>>)
– Smart house – ovládanie kúrenia, osvetlenia, vetrania…
– Weather Station – monitoring stavu ovzdušia ako IoT
– Sprievodca po nákupnom centre – autonómne vozidlo, ktoré bude sprevádzať ľudí po nákupnom centre, navádzané Bluetooth beaconmi
– Robot 3D scanner – robot, ktorý vytvorí 3D mesh a nafotí a namapuje textúru
– Automat na kávu/drinky – nadväznosť na projekt
– Smart Flower Pot – polievanie kvetov podľa vlhkosti zeminy
– Postav si dron
– Autonomous BB8 droid – úprava robota, aby sa vedel pohybovať a správať autonómne
– Paperduino pomôcka do škôl – vytvor si Arduino z papiera pomocou Circuit Scribe

Letná Robo Academy prebieha v spolupráci s projektom vybudovania RoboLabu na Fakulte informatiky a informačných technológií STU. Projekt má ambíciu vytvoriť centrum robotiky na fakulte. „Chceme vytvoriť prostredie pre študentov, kde môžu “zhmotniť” informatiku a nadobudnuté teoretické vedomosti previesť do reálneho sveta ­ pomocou robotov. Študent sa na škole dozvie dôležité a zaujímavé informácie, má možnosť 3D tlače modelu vo FABLAB laboratóriu, avšak my chceme študentom pomôcť vdýchnuť týmto modelom život,“ vysvetľuje Juraj Petrík z FIIT STU. Vytvorenie RoboLabu podporila aj nadácia Volkswagen Slovakia, kde projekt vyhral v uplynulom akademickom roku súťaž o najlepšie študentské inovácie.
Záujemcovia o účasť na letnej akadémií robotiky sa môžu v prípade záujmu nezáväzne zaregistrovať na: http://goo.gl/forms/fmQgXFqI9xN4Rfiw1. Alebo jednoducho prísť priamo na Fakultu informatiky a informačných technológií STU v Mlynskej doline (Ilkovičova 2). Škola prebieha na prízemí v priestoroch knižnice.