Minifabrika v kontajneri

Automatizovaná výrobná linka v kontajneri, ktorý možno prevážať na plošinových prívesoch či návesoch, umožňuje rýchlo vyrobiť produkty potrebné v nemocnici.

Základnou myšlienkou, ktorou sa pri vývoji tejto prenosnej fabriky riadili pracovníci nemeckého Fraunhoferovho ústavu pre výrobnú techniku a automatizáciu (IPA), bolo dosiahnuť, aby sa požadovaný výrobok vyrábal čo najbližšie ku konečnému odberateľovi. Okrem spomenutého ústavu sa na vývoji kontajnerovej fabriky podieľalo 11 inštitúcií zo šiestich európskych krajín, a to v rámci projektu Európskej únie s názvom CassaMobile (v taliančine to znamená prepravná skriňa alebo kontajner). V kontajneri umiestnená automatizovaná výrobná linka umožňuje rýchlo vyrobiť napríklad produkty potrebné v nemocnici pri vykonávaní operácií komplikovaných zlomenín. Kontajner je určený na výrobu tzv. vŕtacích šablón slúžiacich na určenie presných miest prevŕtania kostí, ktoré treba po komplikovanej zlomenine presne zoskrutkovať, aby sa zlomené časti dokonale zrástli. V Nemecku existuje len niekoľko firiem, ktoré takéto šablóny vyrábajú. Aj preto dodanie hotových výrobkov príslušnej nemocnici môže trvať i týždeň. Mobilná fabrika umožňuje skrátiť čas dodania šablóny z týždňa na dva dni, povedal vedúci projektu Raphael Adamietz. Základným zariadením modulárnej fabriky je 3D tlačiareň vyvinutá v ústave IPA. Tlačiareň produkuje požadovaný výrobok z dvoch materiálov. Samotný výrobok sa obvykle tlačí z polyamidu vo forme šnúry. Dutiny v konečnom výrobku sa plnia pomocným materiálom, ktorý sa potom rozpúšťadlom odstráni. Kontajnerovú fabriku na výrobu vŕtacích šablón možno doviezť a umiestniť priamo pri klinike, ktorá šablóny potrebuje – vyžaduje sa len prípojka elektrickej energie, stlačeného vzduchu a vody. Pretože moduly mobilnej fabriky sa dajú vymieňať, možno kontajnerové výrobné zariadenie využiť aj na rýchlu výrobu komponentov nevyhnutne potrebných napríklad v oblastiach, ktoré postihla prírodná katastrofa.
RM, foto Fraunhofer IPA

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 09/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre