Najväčšie letiská sveta

Ruch na najväčších letiskách sveta neutícha ani v noci, foto Pixabay.

Letecká doprava zažíva od roku 1970 neustály rast. Cestovanie vzduchom je rozdelené nerovnomerne. Svedčia o tom počty cestujúcich na najväčších letiskách sveta.

Podľa dostupných štatistík cestovalo v roku 1970 vzduchom približne 310 miliónov cestujúcich, o desaťročie neskôr to už bolo viac ako dvojnásobok – približne 642 miliónov. V roku 1990 prekročil počet cestujúcich jednu miliardu a v priebehu ďalšej dekády sa zvýšil na 1,67 miliardy. Rast pokračoval ďalej a v minulom roku cestovalo pravidelnými linkami už 4,1 miliardy ľudí.

Protiklady – India a USA

Vo vyspelých bohatých krajinách je letecká doprava samozrejmosťou, zatiaľ čo v chudobných rozvojových krajinách je výsadou len malej bohatšej vrstvy. Dobre to dokumentujú údaje z niektorých krajín. Vnútroštátna doprava v Indii, v ktorej žije 18 % obyvateľov zemegule, tvorí len 1,3 % celosvetovej dopravy, zatiaľ čo vnútroštátna doprava v USA, ktoré majú približne 328 miliónov obyvateľov (4,3 % obyvateľov zemegule), prispieva k svetovej leteckej doprave 15 %. Vnútroštátny letecký trh v USA zaznamenáva v ostatných rokoch dvojciferný medziročný nárast.

Atlanta si udržiava prvenstvo

Lietadlo pripravujúce sa na štart na letisku O’Hare. Toto chicagské letisko bolo v minulosti dlho najväčším letiskom na svete, foto Pixabay

Organizácia ACI (Airports Council International čiže Medzinárodná rada letísk) zverejnila nedávno predbežné štatistiky o leteckej doprave cestujúcich i nákladov v roku 2017. Údaje poskytlo 1 202 veľkých medzinárodných letísk a ukazujú, že v porovnaní s rokom 2016 narástol vlani počet cestujúcich lietadlom o približne 7 %. Tonáž prepravených nákladov (vrátane pošty) narástla o 7,9 %, počet pohybov lietadiel (súčet počtu vzletov a pristátí) vzrástol o 2,4 %. U najväčších svetových letísk z hľadiska počtu vybavených cestujúcich, došlo v poradí 20 najfrekventovanejších letísk len k malým zmenám. Letisko v Atlante si udržalo prvenstvo, hoci niektorí odborníci predpokladali, že ho na druhé miesto odsunie letisko v Pekingu. Oficiálny názov letiska v Atlante je Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport a vlani ním prešlo 103,9 milióna cestujúcich, čo je v porovnaní s rekordným rokom 2016 mierny pokles (o 0,3 %). V priemere prešlo atlantským letiskom každý deň 285 000 cestujúcich.

Heathrow najväčší v Európe

Na druhom mieste svetového rebríčka sa umiestnilo letisko Beijing Capital International Airport v čínskom hlavnom meste, ktoré vlani vybavilo 95,8 mil. cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 1,5 %. Tretiu priečku si udržalo letisko Dubai International s 88,2 mil. cestujúcich (+5,5 %). Nárastom počtu cestujúcich o 6,5 % na 85,4 milióna preskočilo tokijské letisko Haneda letisko v Los Angeles a dostalo sa tak na štvrtú priečku. Piate bolo letisko Los Angeles International, ktorého bránami prešlo 84,6 milióna cestujúcich Letisko Chicago O’Hare International Airport, kedysi svetová jednotka, sa teraz počtom cestujúcich 79,8 milióna musí uspokojiť so šiestou priečkou. Až na siedmej priečke svetového rebríčka sa so 78 miliónmi cestujúcich objavuje prvé európske letisko – londýnsky Heathrow. Na ôsmom mieste ostáva letisko Hongkong International, ktoré vlani vybavilo 72 mil. cestujúcich. Deviate miesto patrí šang- hajskému letisku Pudong, ktorého bránami prešlo 70 miliónov cestujúcich. Prvú desiatku najvyťaženejších letísk uzatvára parížske letisko s oficiálnym názvom Aéroport de Paris– Charles–de–Gaulle, ktoré vlani vybavilo 69,5 milióna pasažierov.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 06/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Rado Mlýnek