NASA predá Medzinárodnú vesmírnu stanicu súkromnej firme

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) plánuje v nasledujúcej dekáde predať vesmírnu stanicu komerčnému subjektu. Na tlačovej konferencii to povedal Bill Hill, ktorý v NASA riadi vývoj prieskumných systémov. Prezradil aj detaily o plánoch agentúry na ďalšiu dekádu vrátane misie k planéte Mars.

issÚrad počíta s úzkou spoluprácou s komerčnými firmami, ktoré sa zaoberajú letmi do vesmíru, ako napríklad SpaceX. „NASA sa snaží o ekonomický rozvoj na nízkej obežnej dráhe Zeme. Chceli by sme stanicu predať komerčnému subjektu, aby mohol výskum na nízkej obežnej dráhe pokračovať. Myslíme si, že by to mohlo byť reálne v polovici dvadsiatych rokov,“ doplnil Hill.

NASA svoje plány oznámila tesne predtým, ako astronauti na palube začali pripravovať inštaláciu nového pristávacieho adaptéra. Časový rámec, ktorý poskytol Hill, sa pritom zhoduje s plánmi amerického prezidenta Baracka Obamu. Ten plánuje postupne znižovať angažovanosť USA na starnúcej vesmírnej stanici. Operačnú životnosť stanice momentálne predĺžili až do roku 2024. ISS je na obežnej dráhe Zeme už viac ako 16 rokov, pričom pôvodne mala vydržať do roku 2015. Hlavný kontraktor, firma Boeing, teraz skúma, či stanica bude môcť fungovať až do roku 2028, čo predstavuje takmer dvojnásobok jej plánovanej životnosti.

Súkromný vesmírny sektor zaznamenal značný nárast, zatiaľ čo angažovanosť vlády v projekte ISS klesá. Komerční partneri teda zohrajú výraznú úlohu v udržiavaní stanice. Pre jej cenu však nie je jasné, ako bude dohoda v budúcnosti vyzerať a či vôbec nejaká súkromná firma prejaví o stanicu záujem. Zatiaľ čo sa pozornosť NASA začína zameriavať na Mars, o budúcnosti vesmírnej stanice rozhodne jej rola v ďalších medziplanetárnych misiách.

Zdroj: PC Revue