Naši opäť úspešní

Po regionálnych turnajoch súťaže FIRST LEGO League nezostali slovenskí študenti nič dlžní svojej povesti ani na medzinárodnom poli, keď v silnej konkurencii tímov z celého sveta dosiahli viacero skvelých umiestnení.

Prostredníctvom FIRST LEGO League (FLL) si tisícky detí vo veku od 9 do 16 rokov každoročne merajú sily v oblasti technológií, inovácií a práce s legom. Okrem konštrukcie a programovania robotov sa musia vysporiadať s mnohými úlohami a výzvami, ktoré preveria ich kreativitu a mieru tímovej spolupráce. Uplynulý, už 11. ročník súťaže, niesol tematický názov Into Orbit – Život a cestovanie vo vesmíre. Celkovo sa do jeho priebehu zapojilo až 98 slovenských tímov, pod ktorých patronátom súťažilo viac ako 720 detí. Do bratislavského FLL Semifinále Slovensko & Česko postúpilo 13 slovenských tímov. Tie bojovali o tituly národných šampiónov i o postup troch z nich do stredoeurópskeho finále v rakúskom Bregenzi. Na základe jeho priebehu prijali pozvánky na svetový festival dva slovenské tímy, TalentumSAP a RDS Team. Svetový festival FLL Open International Turkey sa konal koncom mája v majestátnom Expo centre Fuarizmir.
Viac ako 1 000 účastníkov zo 40 štátov sveta predstavilo okrem zručnosti pri stavbe svojich robotov aj originálne riešenia a nápady súvisiace s cestovaním do vesmíru. Úspechy našich tímov v takejto silnej celosvetovej konkurencii sú vynikajúce. TalentumSAP získal v celkovom poradí 3. miesto a RDS Team jednoznačne zvíťazil v disciplíne Robot Design – Award Strategy & Innovation. TalentumSAP zabodoval najmä originálnym výskumným projektom CUL (z angl. Clean your laundry), zaoberajúcim sa dezinfekciou odevu vo vesmíre a stal sa jedným z 20 tímov na svete, ktoré získali príležitosť predstaviť svoje projekty na prestížnom podujatí FLL Global Innovation Award v americkej Kalifornii. Inovatívnosť, originalita a hlavne praktická využiteľnosť súťažných projektov totiž každoročne priťahujú pozornosť médií aj známych spoločností hľadajúcich príležitosť nadviazať na výskumnú prácu jednotlivých tímov pre reálne využitie. Po tohtosezónnych úspechoch slovenských tímov v rámci FLL sa už mnohí nevedia dočkať nasledujúceho 12. ročníka, ktorý účastníkov prostredníctvom témy CITY SHAPER SM – Navrhujme a budujme lepšie miesta na život a prácu pre každého vráti z vesmíru späť na Zem, do našej každodennej reality. Všetkých nových účastníkov privítajú organizátori s otvorenou náručou. Viac informácií je dostupných na www.fll.sk.

Ing. Sylvia Práznovská
koordinátorka FLL na Slovensku

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre