Nevyspytateľný apríl

Naši predkovia vravievali: Jar má sedem (podľa niektorých ľudových pranostík dokonca až deväť) druhov počasia, aprílu ani jedno z nich nechýba. Ďalšie prípoviedky: Apríl šialený – zo zimy a leta spletený alebo Aprílové počasie je rozmarnejšie ako ženské vrtochy. A na záver: Panská láska a aprílový sneh dlho nevydržia.

Foto Pixabay

Pranostiky v tomto prípade vychádzajú z reality. Mesiac apríl sa na Slovensku v dlhodobom priemere skutočne vyznačuje typicky premenlivým charakterom počasia.

Možné je všetko

Po jarnej rovnodennosti sú dni už dlhšie ako noci a slnečné lúče počas dňa zohrievajú zemský povrch. V apríli tak už môžeme zaznamenať prvý letný deň (s teplotou nad 25 °C) alebo aj prvý tropický deň (viac ako 30 °C). Rovnako dobre však môže nastať aj úplný opak – mráz a sneh. Jednoducho povedané, v apríli je v počasí možné úplne všetko.
Apríl môže byť mesiacom plným nevyspytateľného a klamlivého počasia spojeného s lokálnymi výkyvmi každého druhu. Jeden deň môže byť teplý, nasledujúci studený, dokonca so snehom, a do toho všetkého môžu prísť aprílové prehánky. Apríl vo svojej premenlivosti patrí tradične medzi najzaujímavejšie mesiace roka.
Hoci marec meteorológovia považujú už za prvý jarný mesiac, neznamená to, že sa poveternostné podmienky radikálne zmenia – a už vôbec nie naraz, synchronizovane. Priemerné teploty sa síce zvyšujú, lenže zima sa môže ešte snažiť udržať vo vzduchu. Slnko už zohrieva povrch zeme, no po zime do našich končín ešte pomerne často preniká studený vzduch. Rozdiely v teplotách jednotlivých vrstiev ovzdušia nad zemou tak môžu byť aj dosť značné, rovnako ako rozdiely v denných a nočných teplotách. Aj vplyvom týchto rozdielov sa počas apríla môže relatívne rýchlo formovať oblačnosť a vznikajú prehánky. K premenlivosti počasia prispieva aj rýchlosť, akou sa teplé a studené prúdenia v tomto období striedajú. Vo výsledku je práve počas apríla možné zažiť dni, v ktorých nočný mráz vystrieda letná denná teplota a slnečné počasie sa rýchlo strieda s dažďovými, či dokonca snehovými prehánkami.

Tuhá zima…

Foto Pixabay

Premenlivosť aprílového počasia nemusí byť viditeľná iba zo dňa na deň, ale aj z apríla na apríl. V Stupave sme napríklad 29. a 30. apríla 2012 zaznamenali tropické teploty, keď maximálna denná teplota vystúpila až nad 30 °C. Už o rok neskôr však v apríli nastala úplne opačná situácia: začiatkom mesiaca, 1. apríla 2013 ráno – priamo na Veľkonočný pondelok – ležalo v Stupave na zemskom povrchu 10 cm snehu, v Kuchyni na Záhorí 8 cm, na bratislavskej Kolibe 13 cm a v Mlynskej doline 4 cm snehu.
Apríl 2013 bol svojím počasím podobný na celom Slovensku. Po studenej záverečnej dekáde marca vtedy ešte niekoľko dní pokračovalo studené počasie. Snežilo aj v posledný marcový deň, a tak 1. apríla bolo nasnežené miestami aj v nižších polohách (Bratislava a okolie) a teplota bola cez deň veľmi nízka, na severe boli aj celodenné mrazy. V noci z 1. na 2. apríla 2013 sa na strednom Slovensku zmenšila oblačnosť a v oblastiach so snehovou pokrývkou sa výrazne ochladilo. V Oravskej Lesnej sa ochladilo dokonca až na -17,3 °C, čo bola zároveň aj najnižšia teplota nameraná na Slovensku počas apríla. V tento deň však bolo rekordne chladné ráno na viacerých miestach stredného Slovenska.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 4/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.
Peter Štefančin
pocasiepodlupou.sk

Komentáre