Noc múzeí a galérií

Múzeá a galérie na Slovensku pozývajú na jubilejný 20. ročník celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií 2024, ktorý sa koná v sobotu 18. mája. V netradičnom čase a s množstvom zaujímavých aktivít sú pripravené prilákať milovníkov kultúry a umenia, ale aj tých, pre ktorých je návšteva kultúrnych inštitúcií skôr výnimočnou udalosťou. V snahe pútavo sprostredkovať význam kultúrneho dedičstva organizátori neustále využívajú novšie prezentačné trendy a formy kontaktu s múzejným publikom. Do neskorých večerných hodín tak bude možné vidieť zaujímavé výstavy, vypočuť si autorské výklady, zažiť tvorivé dielne, animácie, prehliadky a ďalší program vo viac ako 120 lokalitách na Slovensku.
Počas dvoch desaťročí svojej existencie sa Noc múzeí a galérií na Slovensku etablovala ako stabilné, dobre známe, obľúbené podujatie s kreditom kvality, ktoré poskytuje viac než len masovú zábavu a rozptýlenie pre široké spektrum verejnosti. Hľadanie možností, ako na podujatie pritiahnuť nových návštevníkov, každoročne iniciuje spájanie jednotlivých kultúrnych inštitúcií s benefitom spoločnej vstupenky, programových materiálov, súťaží, ako aj špeciálnej dopravy. Spočiatku vo väčších mestách – Bratislava, Košice, neskôr i v regiónoch – Bratislavský samosprávny kraj (BSK), Banská Bystrica – Zvolen a pod. K múzeám a galériám sa časom pripojili aj kultúrne centrá, neziskové organizácie či knižnice disponujúce prezentačným priestorom.
Organizátori Slovenské národné múzeum a Zväz múzeí na Slovensku ponúkajú návštevníkom prehľad programovej skladby podujatia v online priestore, niekde aj v špeciálnych informačných materiáloch.
Program podujatia na Slovensku: www.nmag.sk
Program podujatia v Bratislavskom kraji: nmag.snm.sk
Program podujatia v Košiciach: www.visitkosice.org/namapke/knmag-2024-program

Zuzana Vášáryová
koordinátorka podujatia Noc múzeí a galérií za Bratislavský kraj

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 5/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.