Nóri poradia, ako na bezpečnú a zelenú dopravu

Do Bratislavy zavítajú experti na udržateľnú mobilitu z Nórska, ktorých pozvalo občianske združenie Cyklokoalícia.  Pre zamestnancov samospráv či štátnych inštitúcií pripravilo vo štvrtok 30. januára odborný seminár, ktorý má priniesť inšpiráciu a prezentovať skúsenosti z krajiny, ktorá je považovaná za jedného z lídrov v prístupe k zeleným opatreniam v doprave.

Dobrých príkladom je hlavné mesto Oslo, kde sa uplynulom roku podarilo dosiahnuť nula úmrtí chodcov a cyklistov v premávke, a to najmä efektívnym upokojovaním dopravy a znižovaním počtu automobilov. V prestížnom rebríčku Copenhagenize Index sa posunulo z 19. na 7. najbicyklovejšie mesto na svete. Ako sa Oslo dostalo tam kde je a aké má plány vysvetlí Morgan Andersson, riaditeľ Nórskej cyklistickej asociácie (Syklistenes Landsforening).

Špeciálna pozornosť bude venovaná téme dochádzky do škôl. Expert na komunikáciu Roar Loekken priblíži kampaň Hjertesone, úspešnú spoluprácu občianskeho sektora a samosprávy, ktorá vytvára v okolí nórskych škôl bezpečné zóny bez premávky automobilov, alebo portál Sykkeldyktig.no, ktorý je manuálom správneho správania sa v premávke pre žiakov základných škôl.

Na prednášku nadviaže Peter Rozsár z Cyklokoalície balíčkom odporúčaných opatrení pre školy v slovenských mestách a obciach, aj na základe domácich príkladov z minulých ročníkov kamane Do školy na bicykli. Program uzavrie Mats Larsen témou zimnej údržby cyklotrás a príprave jej celonárodných štandardov. Práve chladné nórske podnebie núti samosprávy používať pri zimnej údržbe tie najefektívnejšie postupy.

Seminár sa uskutoční 30. januára o 9:00 v Justiho sieni Primaciálneho paláca v Bratislave vďaka podpore z programu Active Citizen Fund, účasť na seminári je bezplatná. „Zmeny smerujúce k udržateľnejšej doprave sú nevyhnutné aj u nás. Pri zavádzaní takýchto opatrení je prínosné spoznať príbehy krajín, ktoré sú o krok či dva popredu – či už je to upokojovanie dopravy, školská mobilita alebo zimná údržba infraštruktúry.  Preto nás teší, že sa nám so Syklistenes Landsforening podarilo nadviazať dlhodobú spoluprácu.  Dobrým signálom je veľký záujem, ktorý sme o seminár zaznamenali,“ hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície.

Dan Kollár

Komentáre