Olympiáda, lesy a plantáže

Dňa 2. októbra 2009 sa v dánskej Kodani rozhodlo, že dejiskom 31. letných olympijských hier bude brazílske Rio de Janeiro, a tak sa od 5. do 21. augusta stane hlavným mestom 32 športových disciplín. Brazília je však najmä krajinou amazonských pralesov, kávy a cukrovej trstiny. Otestujte sa, ako dobre ju poznáte. Správne odpovede si môžete overiť na strane 54.

Iguazu, jedny z najväčších vodopádov sveta, sa nachádzajú na hraniciach Argentíny a Brazílie.
Iguazu, jedny z najväčších vodopádov sveta, sa nachádzajú na hraniciach Argentíny a Brazílie.

  1. Hlavným mestom najrozľahlejšieho juhoamerického štátu je Brazília (orig. Brasília). Zaujímavý je jeho vznik. Podnetom na vybudovanie nového hlavného mesta bola myšlienka, aby sa nachádzalo čo najbližšie geografickému stredu krajiny. Dokonca sa tento budovateľský plán dostal v roku 1891 aj do ústavy. Základ mesta dostavali v roku 1961 a z vtáčej perspektívy dnes pripomína lietadlo. Ako dlho trvala výstavba od jej začiatku po sťahovanie obyvateľov?

a) 12 rokov

b) 24 mesiacov

c) 41 mesiacov

d) 26 rokov

2. Asi nik nepochybuje, že najvýznamnejším symbolom brazílskeho mesta Rio de Janeiro je socha Krista s rozpaženými rukami. Socha aj s podstavcom meria 39,6 metra a váži 1 145 ton. Monumentálnu sochu od francúzskeho sochára Landowského slávnostne odhalili v roku 1931 na pamiatku získania nezávislosti krajiny od Portugalska. Aký minerál pokrýva betónovú sochu, aby lepšie odolávala poveternostným vplyvom?

a) mastenec

b) živec

c) sľuda

d) kremeň

3. Brazília je krajinou mnohých zaujímavých prírodných úkazov. Jedným z nich je aj miesto nazývané po portugalsky Encontro das Águas, stretnutie vôd. Ide o sútok dvoch riek – Rio Negro a Rio Solimoes, ktoré sú prítokmi Amazonky. Zvláštnosťou tohto stretnutia je spojenie rieky Rio Negro s výrazne čiernym sfarbením vody s pieskovo hnedými vodami Rio Solimoes. Niekoľko kilometrov tak popri sebe tečie dvojfarebná rieka. V ktorom brazílskom meste môžeme tento úkaz sledovať?

a) Belo Horizonte

b) Manaus

c) Recifé

d) Macapa

4. Obrovský vodný potenciál Brazílie vyplýva z veľkého množstva mohutných riek. Krajina ich využíva najmä na výrobu elektrickej energie prostredníctvom vodných elektrární. Medzi najväčšie aj z hľadiska svetového významu patria: Paulo Afonso, Itaipú, Ilha Solteiram, Jupiá, Furnas a Tucuruí. Koľko percent elektrickej elektriny pre svoje potreby vie Brazília prostredníctvom vody vyrobiť?

a) 17%

b) 48%

c) 73%

d) 92%

5. Najväčšia juhoamerická krajina je súčasne tiež najväčším svetovým producentom cukrovej trstiny. Využíva sa najmä na výrobu benzínu na pohon motorových vozidiel, keďže krajina nemá náleziská ropy a potrebovala nájsť riešenie, aby nebola závislá od jej dovozu. Ako sa nazýva produkt, ktorý dokáže svojimi vlastnosťami nahradiť ropu?

a) kerozín

b) gasalkohol

c) petrolín

d) sugar-cane

6. Súčasné dejisko olympiády je bohaté na nerastné suroviny a v ťažbe mnohých z nich mu patria popredné svetové priečky. Bezpochyby najvýznamnejšou surovinou je železná ruda. V krajine sa nachádza aj jedno z hlavných svetových ložísk tejto komodity na svete, ktoré leží v blízkosti mesta Belo Horizonte. Práve toto ložisko stojí za pomerne významným ekonomickým úspechom celej oblasti. Viete jej pomenovanie?

a) Kurská magnetická anomália

b) Súbory Keewatin a Animikia

c) Súbor Minas Gerais

d) Gällivare/Kiruna

7 .Táto krajina je najväčším svetovým producentom kávy, pretože má na jej pestovanie vynikajúce podmienky. V pestovaní ktorej odrody dominuje?

a) kávovník libérijský (Coffea liberica)

b) kávovník arabský (Coffea arabica)

c) kávovník statný (Coffea canephora)

d) kopi Luwak (cibetková káva)

8. Ktoré hlavné klimatické pásma pokrývajú Brazíliu?

a) rovníkové, subtropické, mierne

b) rovníkové, tropické, subtropické

c) rovníkové, mierne

d) subtropické, mierne

Matúš Jančura

Foto pixabay

 

Komentáre