V rebríčku Open data je Slovensko v prvej desiatke

Portál European data, ktorý zbiera a spája otvorené údaje z verejného sektora, zaradil Slovensko na 9. miesto do skupiny „fast-trackers“ v rebríčku Open data. Spomedzi krajín EÚ sme sa tak ocitli v druhej najlepšej kategórií spolu s Nórskom, Estónskom, či Luxemburskom.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, ako politický gestor témy, vníma toto umiestnenie ako silný impulz v informatizácií našej krajiny. „Teší ma, že sa Slovensko dostalo v tomto rebríčku na tie najvyššie priečky. Musíme aj naďalej pracovať na otváraní ďalších dát vo vysokej kvalite, aby sme naštartovali inovačný potenciál našej ekonomiky. Používanie otvorených údajov výrazne pomáha transparentnosti a verejnej kontrole,“ uviedol podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Otvorené dáta sú vlastne údaje, ktoré štát voľne sprístupňuje a nedrží ich len vo svojich systémoch. Vďaka tomu ich môžu využívať aj tretie strany, ako napríklad neziskové organizácie či start-upy na tvorbu zaujímavých služieb a riešení – a to bez licenčných poplatkov. Takýmto spôsobom môžu byť redistribuované prakticky komukoľvek na svete.

Portál European data ocenil najmä náš Centrálny register zmlúv či Mapu kriminality a odporučil ich ostatným krajinám ako vzorové príklady hodné nasledovania. „Je to pre nás nepochybne dobrá vizitka,“ dodal Peter Pellegrini.

Index skúmal 3 oblasti open data: pripravenosť politík a pravidiel, stav a vyspelosť portálu a vplyv otvorených dát na spoločnosť. European data portal je iniciatíva, ktorú vytvorila Európska komisia. Momentálnym európskym lídrom v téme otvorených dát je Španielsko, nasleduje ho Francúzsko.