Plávajúci luxus

Cestovať z prístavu do prístavu a spoznávať svet na lodi s luxusom plávajúceho mesta je už realitou. Túži po nej mnoho dovolenkárov a lodiarske spoločnosti majú na splnenie ich túžob pripravené špecializované lode.

Usudzujúc podľa ponúk dovolenkových pobytov našich cestovných kancelárií aj u nás už zrejme pribúdajú dovolenkári, ktorí sú schopní a ochotní zaplatiť nemalú sumu za plavbu niektorou z lodí, ktoré sa v angličtine označujú výrazom cruise ships. Tento výraz možno najvýstižnejšie preložiť pomerne dlhým slovným spojením luxusné výletné lode.

Ponuka nových zážitkov

Majestic Princess očakáva čínskych cestujúcich s celými rodinami, foto Majestic Cruises.

Cruise ships poskytujú svojim hosťom – v podstate krátkodobým obyvateľom – všemožný luxus vrátane rôznych zábaviek na trávenie voľného času, napríklad fitnes programov či iných športových aktivít, diskoték, návštevy kina či divadla, a samozrejme možnosti na nákup tovaru rôznych luxusných značiek. Výletné plavby takýmito loďami sa najčastejšie konajú v oblasti Karibiku, Stredozemného mora i na Ďalekom východe, pričom počas plavby lode zakotvia v niekoľkých turisticky atraktívnych prístavoch. Pretože celosvetový dopyt po takýchto plavbách narastá, mnohé spoločnosti, ktoré ich organizujú, rozširujú svoju flotilu luxusných výletných lodí. Aj v tejto sezóne sa už začali, alebo začnú plaviť, po svetových moriach lode, ktoré zaujmú výletníkov novými ponukami luxusu alebo zážitkov.

Seabourn encore – radovánky na hladine

Na Bahamských ostrovoch registrovaná spoločnosť Seabourn Cruise Lines vyslala už v januári na prvú desaťdňovú plavbu svoju novú loď Seabourn Encore, postavenú v talianskych lodeniciach Fincantieri. V porovnaní s doterajšími loďami triedy Odyssey je nová loď väčšia a pojme 600 cestujúcich, ktorí sú ubytovaní v 300 apartmánoch, zariadených nábytkom z mahagónového dreva a disponujúcich súkromnou verandou a mramorom obloženou kúpeľňou. Na lodi Seabourn Encore je aj kasíno, bazén s vírivkou a hostia majú k dispozícii čosi ako malé prístavisko, z ktorého sa môžu vydať na more na kajakoch, na člnoch poháňaných pedálmi či venovať sa windsurfingu.

Viking Sky, Viking Sun A Nórska Radosť

Známa spoločnosť Viking Ocean Cruises zaraďuje v tomto roku do služby dve nové sesterské lode, nazvané Viking Sky a Viking Sun. Tieto luxusné lode majú desať palúb, pojmú 930 hostí, ich dĺžka je 227,2 m, šírka 28,8 m a rýchlosť 37 km/h (20 uzlov).

Loď Seabourn Encore ponúka kajuty s nábytkom z mahagónového dreva a kúpeľňu obloženú mramorom, foto wikipédia/ Sabung Hamster.

Aj tieto lode vyrobili lodenice Fincantieri. Hostia sa na lodi môžu prechádzať po promenáde, vinúcej sa okolo celej lode, k dispozícii majú aj bazén so sklenou strechou, fínsku saunu s miestnosťou so snehom, a môžu si posedieť okolo ohniska. V lete sa z čínskych prístavov v Šanghaji a Tianjine začne na dovolenkové plavby vydávať nová obrovská loď Norwegian Joy, patriaca spoločnosti Norwegian Cruise Line, registrovanej na Bahamských ostrovoch. Nórska radosť – to je preklad názvu lode – je dlhá 325,9 m, široká 41,4 m a jej ponor je deväť metrov. Loď s dvadsiatimi palubami pojme 3 900 dovolenkárov, o ktorých sa bude starať 1 700 členov posádky. Staviteľom lode sú nemecké lodenice Meyer Werft. Na pohon lode slúži dvojica elektrických hnacích jednotiek, ktorých celkový výkon je 40 MW a lodi umožňujú cestovnú rýchlosť 41,7 km/h. O žalúdky dovolenkárov sa na Norwegian Joy stará temer 30 reštaurácií, ktoré okrem jedál tradičnej európskej kuchyne ponúkajú aj špeciality čínskej, kórejskej a japonskej kuchyne. Jednou z atrakcií, ktoré zatiaľ neponúkajú iné výletné lode, je dvojpodlažná pretekárska dráha, na ktorej môže naraz pretekať až desať elektrických autíčok. K dispozícii sú aj počítačové hry na báze virtuálnej reality, malý park, karaoke bar aj vodné tobogány s dvojitou slučkou.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 6/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Rado Mlýnek