Plechové hračky nezanikli

Hoci žijeme dobu plastov a elektroniky, legendárne plechové hračky v retro štýle sú už niekoľko generácií obľúbené nielen deťmi, ale aj dospelými. Pri príležitosti Dňa detí si ich trochu priblížime.

28-29 muzeum
O plechových hračkách sa zaujímavosti dozvieme aj v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek v Modrom Kameni.

Výroba plechových mechanických hračiek má tradíciu v Česku už 70 rokov. S ich výrobou začali bratia Eduard a Oto Sedlákovci 15. februára 1946 s veľkým nadšením, pracovným nasadením, ale tiež s nemalým začiatočným zadlžením v malom severočeskom mestečku Semily. V prenajatej budove bývalej textilnej tlačiarne založili bratia tlačiareň na potlač plechu, lisovňu, strojovňu, kanceláriu a sklad. Firma vtedy zamestnávala pätnásť pracovníkov.

Úspešný cestný valec i traktor

Jedným z úplne prvých výrobkov bol parný valec s veľmi zaujímavým pružinovým strojčekom. Zvyčajne sa na pohon používala oceľová páska, pružina, ktorú poznáme napríklad z hodinového strojčeka. Pri parnom valci však Eduard Sedlák použil skrutkovitú valcovú pružinu. Valec svojím pohybom vpred a vzad napodobňoval skutočný stroj pri valcovaní ciest. V rokoch 1954 až 1965 sa Eduardovi Sedlákovi spolu s Františkom Zemanom podarilo vyvinúť a neskôr aj vyrábať traktor Zetor. Táto plechová mechanická hračka má originálne riešený strojček s troma rýchlosťami vpred, spiatočkou, brzdou a riadením volantom. Traktor sa v rovnakom vyhotovení vyrába a predáva nepretržite od roku 1957 až do dnes. Budúci rok traktor na kľúčik oslávi 60 rokov. Doteraz ho vyrobili takmer tri milióny.

 

Pokračovanie článku si môžete prečítať v júnovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

Barbora Ivanová

študentka žurnalistiky, KU v Ružomberku

Foto KOVAP, s. r. o.