Poznáme víťazov súťaže „Win a Robot“ o kolaboratívne roboty Universal Robots

Dva kolaboratívne roboty (koboty) UR5 a UR10 získali spoločnosti ESTELIO s.r.o. z Nitry a STAER INTERNATIONAL z Rumunska. Celkovo sa do druhého ročníka súťaže prihlásilo 856 projektov z ôsmich krajín, čo potvrdilo veľký záujem firiem z regiónu strednej a východnej Európy automatizovať svoju výrobu a zvýšiť tak produktivitu. Zúčastnené firmy mohli svoje projekty nominovať do súťaže od 1. septembra do 31. októbra 2019.

Prvý kobot UR10 zamieri do Rumunska, kde pomôže spoločnosti STAER INTERNATIONAL najmä s automatizovaním výrobných procesov v nábytkárstve. Konkrétne bude vykonávať skrutkovanie, leštenie alebo úlohy pick & place. Táto spoločnosť sa zaoberá najmä výrobou nábytku a má zhruba 300 zamestnancov. Robot UR10 disponuje manipulačným zaťažením až desať kilogramov a veľkým rozsahom ramena až 1300 milimetrov, čo ho robí ideálnou voľbou pre náročnejšie úlohy, kde je potrebné prekonať väčšie vzdialenosti a uniesť vysokú záťaž.

Druhé kolaboratívne robotické rameno UR5 získala spoločnosť ESTELIO s.r.o. z Nitry, kde pomôže zamestnancom s veľmi presným výrezom a označením fólie pri výrobe neviditeľných zubných strojčekov, ktoré sa vyrábajú na 3D tlačiarni. Spoločnosť Estelio je stomatologickou spoločnosťou, ktorá sa nebojí nasadzovať inovatívne technológie. Kobot UR5 s manipulačným zaťažením až 5 kilogramov je najflexibilnejším robotom v portfóliu Universal Robots.

Slavoj Musílek, riaditeľ spoločnosti Universal Robots pre strednú a východnú Európu, Rusko a CIS pri príležitosti vyhlásenia víťazov súťaže uviedol: “Som veľmi rád, že sa druhého ročníka našej súťaže „Win a Robot“ zúčastnilo také veľké množstvo projektov a firiem z regiónu strednej a východnej Európy. Je pre nás veľkou cťou, že môžeme dvoch z našich robotov venovať spoločnostiam, ktoré veria vzájomnej spolupráci zamestnancov a robotov na pracovisku. Verím, že naše inovatívne kolaboratívne roboty pomôžu v oboch spoločnostiach skvalitniť a obohatiť výrobný proces a uľaviť tak existujúcim zamestnancom od nudnej a ťažkej práce.”

Spoločnosť Universal Robots zmenila paradigmu automatizácie vo výrobe. Jej portfólio kobotov umožňuje výrobcom medzi sebou súťažiť, vyhrávať a rásť počas desaťročí, pričom súčasné riešenia sú nastavené tak, aby dokázali ešte viac. Na rozdiel od tradičných automatizačných riešení, ktoré sú nákladné, zložité pre používateľov, poskytuje UR výrobcom bez ohľadu na ich veľkosť presne to, čo potrebujú k urýchleniu automatizačných procesov, a to pomocou kobotov, ktoré možno vďaka intuitívnemu programovania a nulovému narušeniu výroby ľahko integrovať do existujúcich výrobných procesov firmy.

V súčasnosti je po celom svete v prevádzke viac ako 39 000 kobotov. Najčastejšie vykonávajú únavné a náročné úlohy naprieč všetkými výrobnými prostrediami, zahŕňajúce montáže, pick and place, leštenie, paletizáciu, obsluhu strojov alebo skrutkovanie. S unikátnym a otvoreným ekosystémom certifikovaných produktov UR+ a vzdelávacím programom UR Academy, je implementácia najlepších možných riešení kolaboratívnej robotiky pre takmer všetky oblasti výroby veľmi jednoduchá a finančne nenáročná.


Universal Robots
Universal Robots je výsledkom mnohoročného intenzívneho výskumu v robotike. Produktové portfólio zahŕňa kolaboratívne robotické ramená UR3, UR5, UR10 a UR16 pomenované podľa svojej nosnosti v kilogramoch. Od vstupu prvého robota UR na trh v decembri 2008 dosahuje spoločnosť výrazný rast a jej robotické ramená sa dnes predávajú vo viac ako 50 krajinách po celom svete. Priemerná doba návratnosti nákladov na zaobstaranie robotov UR je najrýchlejšia v odvetví a trvá iba 195 dní. Spoločnosť má centrálu v dánskom Odense, kde sa odohráva aj celý vývoj a produkcia. V minulom roku dosiahla firma tržby vo výške 237 miliónov dolárov. Viac informácií nájdete na https://www.universal-robots.com/cs/

 

Komentáre