Prekračovanie hraníc

Nebývalý rozvoj vo vývoji nových materiálov dospel do štádia, že Americká spoločnosť pre testovanie a materiály bude musieť prepísať doposiaľ platné normy.

Hoci 3D tlač mení spôsoby, akými sa budú produkty vyrábať v budúcnosti, súčasné materiály pre 3D tlač majú hranice svojich možností. A práve príležitosť prekročiť tieto hranice viedla americkú spoločnosť Paxis LLC k spolupráci so spoločnosťou BASF 3D Printing Solutions, čo je dcérska spoločnosť firmy BASF, najväčšieho svetového výrobcu chemických látok. Hlavným zameraním spoločnosti Paxis sú aplikácie komerčných výrobcov v leteckom a automobilovom priemysle, v lekárstve, ako aj identifikácia potenciálnych vertikálnych trhov v rámci pokročilej výroby, ktoré boli doteraz ignorované z dôvodu obmedzenosti existujúcich technológií.

Uretánový fotopolymér

BASF 3D Printing Solutions sa zameriava na vytváranie materiálov, systémových riešení, komponentov a služieb pre 3D tlač. Najnovšie bude poskytovať inovatívne aditívne výrobné materiály pre novú technológiu WAV (Wave Applied Voxel) od spoločnosti Paxis LLC. Tá je aktuálne vo vývoji a je určená na to, aby spĺňala potreby používateľov v oblasti aditívnej výroby, pokročilých, ako aj tradičných výrobných trhov. Proces WAV bol vytvorený s dôrazom na koncového používateľa v úsilí riešiť problémy so zachyteným objemom v rámci súčasných technológií na báze kvapalných živíc. Reaktívny uretánový fotopolymér pre náročné aplikácie od spoločnosti BASF s názvom Ultracur3D ST 45 má spĺňať požiadavky funkčných aplikácií z hľadiska vysokej presnosti a mechanickej pevnosti tam, kde súčasné materiály pre 3D tlač často dosahujú hranice svojich možností. Ultracur3D ST 45 možno použiť na výrobu vysoko odolných funkčných dielov pomocou širokej škály zariadení, ako je stereolitografia, digitálne spracovanie svetla či displej z tekutých kryštálov. Spolupráca spoločností BASF a Paxis sprístupní zákazníkom modulárnu technológiu aditívnej výroby, či už vyrábajú veľké množstvá malých súčiastok, malé množstvá veľmi veľkých dielov alebo čokoľvek medzi tým.

Rozšírené možnosti

Kombinácia inovatívnych fotopolymérnych materiálov od spoločnosti BASF a systému spoločnosti Paxis bude znamenať revolúciu v tom, ako sa budú koncové aplikácie navrhovať, vyrábať a integrovať do výroby. S novou technológiou WAV sa rozširujú možnosti využitia aditívnej výroby na oveľa širší rozsah, než umožňujú súčasné technológie. A čo viac, zariadenia aj procesy bude možné prispôsobiť požiadavkám, ktoré boli v oblasti aditívnej výroby doposiaľ nepredstaviteľné, vyhlásil Arnaud Guedou, obchodný riaditeľ divízie Fotopolymérnych riešení spoločnosti BASF 3D Printing Solutions. Komerční výrobcovia budú môcť využívať výhody škálovateľnosti veľkosti a rýchlosti, ktoré boli v súčasných systémoch aditívnej výroby na báze živíc doposiaľ neznáme. Vybrané spoločnosti budú počas raných fáz vývoja hardvéru a produktov prizvané k úzkej spolupráci s priemyselnými výrobcami, aby s nimi pracovali na riešeniach ich požiadaviek na aplikáciu. Adaptabilita na konkrétne potreby komerčných výrobcov v spojení so systémom schopným omnoho väčšej škálovateľnosti urýchli aditívnu výrobu nad rámec hromadných úprav podľa želania.

Mimo noriem

Podľa zakladateľa spoločnosti Paxis LLC a spoluvynálezcu technológie WAV Mika Littrella párovanie inovatívnych materiálov v najranejších fázach vývoja WAV je rozhodujúce na uspokojenie potrieb koncových používateľov – teda komerčných výrobcov. Materiál sa totiž doteraz veľmi často upravuje tak, aby fungoval v rámci možností existujúcich technológií. Prostredníctvom nášho programu včasného prístupu chceme v najranejších fázach vývoja produktov spolupracovať s progresívnymi výrobcami materiálov, aby sme posúvali hranice schopností systému a vytvárali budúce vylepšenia hardvéru, vysvetľuje M. Littrell a dodáva, že vývoj materiálov pred sprevádzkovaním technológie WAV umožní koncovým používateľom rýchlo integrovať túto technológiu do svojich operácií. Ukazuje sa, že kombinácia materiálov od BASF a technológie WAV bude znamenať revolúciu v tom, ako sa budú koncové aplikácie navrhovať, vyrábať a integrovať do škálovateľnej výroby. Odborníci sú presvedčení, že WAV zmení prototyp, investičné liatie a výrobu, ako ich poznáme teraz.
A Americká spoločnosť pre testovanie a materiály bude musieť prepísať doposiaľ platné normy.

R, foto BASF

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 08/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre