Kedy prestaneme byť poštármi pre slovenské štátne inštitúcie – naštartuje Pellegrini naozaj digitálne Slovensko?

Make IT Easy alebo – ako nám môžu technológie zjednodušiť život. Hoci Slováci pracujú na viacerých projektoch informatizácie verejnej správy, aspoň zatiaľ z nich ľudia nevnímajú prakticky nič. Kedy začneme v praxi využívať elektronické služby, ktoré budú fungovať a zľahčovať nám život? Toto je asi najčastejšia otázka, ktorá mnohým napadne pri téme digitalizácie. Odpoveď príde už veľmi rýchlo – Peter Pellegrini, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu vo svojom otváracom príhovore na konferencii ITAPA už v pondelok 14. novembra v bratislavskom hoteli Crowne Plaza predstaví svoje priority, a verme, že už aj prvé výsledky.

2016_11_10_ts_itapa_peter-pellegrini
Peter Pellegrini

Občan na prvom mieste, vyššia transparentnosť či efektívne vynucovanie nevyhnutných legislatívnych zmien v prospech informatizácie. Toto boli ciele a ambície, ktoré si predsavzal novovzniknutý Úrad pre investície informatizáciu ešte pred letom tohto roka, a o ktorých rečnil na jarnej konferencii ITAPA práve Peter Pellegrini. V súčasnosti má za sebou úrad aj Pellegrini v ňom prvých šesť mesiacov fungovania. Tie by mali ukázať, či úrad pod vedením nového a mladého človeka dokázal spojiť plány štátu s odbornou komunitou, ktorá je zároveň najväčším kritikom súčasného stavu digitalizácie verejnej správy.

Štát aj Pellegrini majú dnes jasné odhodlanie: „Na konci programového obdobia má byť spokojný občan, ktorý prestane robiť poštára medzi úradmi a moderné služby, ktoré uľahčia život občanom a podnikateľom“, povedal pre ITAPA Pellegrini.

Podarí sa mu to? Aké pravidlá budú platiť najbližšie štyri roky, kedy si má Slovensko vyčerpať ďalších 900 miliónov eur na informatizáciu? A čo sa vôbec úradu podarilo nastaviť za posledné mesiace? Aké kroky podnikol, aké vízie pretavil do praxe? Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovie v pondelok 14. novembra ráno Peter Pellegrini vo svojej úvodnej reči jesenného kongresu ITAPA a v následnej diskusii s Tomášom Druckerom, ministrom zdravotníctva SR, štátnou tajomníčkou rezortu vnútra Denisou Sakovou a Dušanom Chrenekom, vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Viac informácií na: www.itapa.sk
Bezplatná akreditácia pre médiá (do 11. novembra 2016) TU

Prečo je tohtoročná ITAPA Make IT Easy

Na Slovensku sa za posledný rok či dva spustilo veľa projektov. Avšak tie sa nestali bežnou súčasťou našich životov, a len málo ľudí ich využíva. Do veľkej miery to je spôsobené zbytočnou komplikovanosťou a neprehľadnosťou. Zoberme si príklad elektronického podpisu. Bez neho je veľká väčšina dôležitých služieb nedostupná. Ale na to, aby elektronický podpis človek mohol využívať, si musí často inštalovať rôzne aplikácie. Toto nezvládnu bežní ľudia. Preto hlavným trendom súčasnosti je zjednodušovanie – Make IT easy! To je aj hlavná idea tohtoročného kongresu ITAPA – ako môžu robiť IT technológie náš život a celý svet jednoduchším. A to aj v oblastiach, kde by sme to nečakali – napríklad pri zjednodušovaní zdravotnej starostlivosti. Aby ľudia nemuseli bojovať s formulármi, ale doslova  cez tri kliky dosiahli, čo chcú. Aby štát už prestal „otravovať“ ľudí s pýtaním sa na údaje, ktoré už raz dostal a niekde ich má.


O ITAPA:
Podujatia ITAPA (informačné technológie a verejná správa) už 15 rokov prinášajú nové impulzy a inšpirácie pre slovenský eGovernment, pričom sa stali vrcholnou kongresovo-diskusnou platformou nielen IT komunity. Cyklus podujatí ITAPA, nad ktorým záštitu pravidelne preberajú vysokí štátni predstavitelia, pozostáva z viacerých prestížnych akcií. Medzi najvýznamnejšie patrí konferencia Jarná ITAPA, ktorá sa špecializuje na témy lokálneho, prípadne európskeho zamerania a jesenný dvojdňový medzinárodný kongres. Ten sa zameriava na podporu najnovších eGovernment trendov a riešení digitalizácie spoločnosti z celého sveta, pričom sa radí medzi najvýznamnejšie akcie svojho druhu. Cieľom ITAPA je vytvárať nezávislú platformu, na ktorej majú kľúčoví predstavitelia štátu a biznisu diskutovať a predstavovať inšpiratívne nápady a projekty z oblasti digitalizácie spoločnosti. Každoročne sa ho zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.