Primár z lesa

Krásny zdravý les je vizitkou aj jeho operených podnájomníkov, ktorí sa vzorne starajú o zdravotný stav kríkov a stromov počas celého roku.

Mláďatá tesára čierneho v hniezdnej dutine stromu, foto wikipédia/Alastair Rae

Na čele špecializovaného vtáčieho lekársko-ošetrovateľsko-zdravotníckeho tímu, ktorý celoročne spoľahlivo bdie nad zdravotným stavom lesa, stojí primár tesár čierny (Dryocopus martius). Pri ochrane kmeňov a konárov stromov mu asistujú zruční sekundanti – ďateľ bielochrbtý (Dendrocopos leucotos), veľký (D. major), prostredný (D. medius) a malý (D. minor). Kmene a konáre stromov pomáha liečiť aj čata ošetrovateľov – brhlík obyčajný (Sitta europaea), kôrovník dlhoprstý (Certhia familiaris) a kôrovník krátkoprstý (Certhia brachydactyla). Zdravie najtenších vetvičiek a asimilačných orgánov má pod starostlivým dohľadom pomocný odborný personál sestričiek sýkoriek a mlynárok. Na jar, keď sa účinkovanie niektorých druhov bezstavovcov môže pri ich premnožení prejaviť v lesnom ekosystéme škodlivo, špecializovanej vtáčej lekárskej skupine lesa prilietajú na výpomoc pri ochrane stromov operence z rôznych dovolenkových destinácií – mucháriky, kolibkáriky, penice…

Špičkový chirurg

Chvíľky strávené pri hniezde tesára čierneho patria k nezabudnuteľným. Keď sú mláďatá už operené a silné, vytŕčajú hlávky z dutiny a so začudovaným výzorom pozorujú dianie v okolí. Keď sa im niečo znepáči alebo sa niečoho naľakajú, vyzerajú veľmi komicky. Nápadné, krvavočervené perie na temene hlavy vztyčujú do chochlíka, ba nezriedka im stáva aj dupkom. Už v hniezde možno pri mláďatách rozoznať pohlavie – samčeky majú červené celé temeno hlavy, samičky len zátylok. Precízne vykonaný skríning útrob kmeňa stromu pomocou špeciálneho vyšetrovacieho prístroja – vrodeného inštinktu na vnímanie zvukovej rezonancie – prezradí tesárovi čiernemu začiatočné štádium vážnej choroby a odhalí chorobné zmeny v organizme stromu. Vrodená intuícia mu neomylne napovedá, čo, kedy, kde a akým spôsobom má urobiť, aby chorému stromu pomohol. Keďže nechce, aby strom podľahol, začne ihneď konať. Pustí sa do namáhavej práce, aby sa čo najskôr dostal k pôvodcovi choroby stromu. A tak triesky, veľké aj desať-pätnásť centimetrov, odskakujú pri dlabaní spod jeho zobáka na všetky strany. Tesár pracuje od svitania až do západu slnka, len aby čo najskôr odstránil zhubný nález. V kmeni stromu deň za dňom pribúda nová a nová diera a pod stromom sa hromadí čoraz väčšia kopa íverov. Keď sa tesárovi podarí pôvodcu choroby zo stromu načisto odstrániť, chirurgický zákrok, ktorý je zároveň umeleckým rezbárskym výtvorom, ukončí.Pri pohľade na mohutný jedľový kmeň rozďobaný tesárom čiernym nebýva ekológom vôbec do plaču, ako to chodí u väčšiny lesníkov či drevárov. Lesníci majú na tesára čierneho ťažké srdce za to, že poranil strom, čo je však nesprávny úsudok. Opak je pravdou, pretože tesár čierny týmto vysoko odborne vykonaným zákrokom strom vyliečil. Drevári ho takisto odsúdia, že svojou tesárskou činnosťou kmeň znehodnotil.

Mláďa tesára čierneho, foto wikipédia/ Philippe Kurlapski

Tesár čierny z čeľade ďatľovité je najväčší európsky ďateľ, ktorý sa nedá zameniť so žiadnym iným druhom. Je to štíhly vták s prevažne čiernym perím, veľkosťou asi ako havran. Jeho poznávacím znamením je červená farba peria na temene hlavy a nápadne dlhšie chvostové pierka. Chvost mu slúži ako opora pri sedení na strome a je zreteľne rozdvojený. Má sivobiely zobák s tmavosivou špičkou.
Tesár je stály vták, často verný svojmu miestu hniezdenia po celý život. Aj počas zimy s vysokou snehovou pokrývkou zotrváva vo svojom hniezdnom teritóriu a iba v prípade nedostatku potravy zletí z vyšších polôh do dolín. V nižších polohách uprednostňuje topoľové lužné lesy, v stredných bukové a vo vyšších polohách zmiešané a viac smrekové lesy. Jeho teritórium je rozdelené na potravinové miesta, bubnovacie stromy a hniezdne teritórium s viacerými hniezdnymi dutinami. Hniezda má častejšie na vysokých stromoch s holými kmeňmi a prvými hrubými konármi až vo výške viac ako 10 m.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 03/2018.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc.
ÚEL SAV Staré Hory