Prvé (?)telefóny

Predstavujeme vám jeden z prvých telefónov, ktorého súčasťou kompaktného slúchadla je okrem vlastného slúchadla aj mikrofón.

Ide o jeden z prvých moderných telefónov, hoci jeho základný tvar sa podobá tým, ktoré sa v tom čase bežne vyrábali – tzv. Candlestick Telephone, čo by sme mohli preložiť ako svietnikový telefón. Zásadnou inováciou tohto aparátu, aj v porovnaní s predstavenými v predchádzajúcich dvoch častiach, je skutočnosť, že súčasťou kompaktného slúchadla tohto prístroja je okrem slúchadla aj mikrofón. Práve o tento aparát nedávno zviedli súboj zberatelia na elektronickej internetovej aukcii. Elektronické internetové aukcie (popri klasických burzách starožitností a niekedy aj predajní starožitností) poskytujú zberateľom možnosť získať zaujímavé unikáty. Telefón ma zaujal, aj začiatočná cena (okolo 2 000,- Kč), sa mi zdala celkom prijateľná, bol som ochotný kúpiť ho za 5 000,- Kč. Dve hodiny pred koncom aukcie však už bola cena takmer 12 000,- Kč. Sekundu pred koncom to už bolo 45 000,- Kč (asi 1 670 eur), ale aj tú prekonal iný záujemca, ktorý ponúkol ešte viac. K telefónom, ktoré mám v zbierke, tak môžem priložiť iba jeho fotografiu z aukcie, ktorú ponúkam aj vám.

Jeden z prvých telefónov s kompaktným slúchadlom z internetovej aukcie

Ing. Štefan Holakovský
Foto archív

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 7/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.