Raj pre kone s inováciami

 

 

zmenseny 1109m

Jeden z najkrajších, najmodernejších a najkomplexnejších športových areálov na svete s rozlohou 100 hektárov leží iba 25 kilometrov od Bratislavy pri Šamoríne. Jeho dominantou je hipoareál s najnovšími technológiami.

 

Na mieste bývalej ozdravovne v Čilistove vyrástol v priebehu piatich rokov a ešte stále sa dobudováva areál x-bionic sphere. Poskytuje priestor pre realizáciu 27 olympijských športov, no jeho absolútnou dominantou je parkúrový a dostihový areál. Všetky haly, arény, stajne, padoky, reštaurácie, tribúny, zeleň, či dokonca toalety, komplexne celý športový areál na ploche 379 167 m2, nesie známky špičkového dizajnu, čistého architektonického rukopisu z dielne holandskej The Aachen School of Equestrian Art and Design na čele s Prof. Dr. Arnom Gegom špecializujúcej sa na dostihové areály. Samozrejme, rovnaký rukopis majú aj ubytovacie priestory a ostatné športoviská – či už na plavecké športy, gymnastiku alebo atletiku.

 

Pohár národov a Grand Prix

Pri príležitosti tohtovíkendových konských skokových pretekov s názvom Pohár národov a Grand Prix umožnili  organizátori aj redakcii Quark, aby si podrobne prehliadla tento jedinečný priestor, plný inovácii i technológií. Že ide naozaj o príjemné prostredie sa môže presvedčiť každý, pretože vstup na konské preteky je pre verejnosť voľný. Viac na www.equestrianfestivalsamorin.sk

Šamorínsky areál teraz hostí 230 jazdcov a 570 koní z 24 krajín. Také veľké množstvo zvierat treba niekde ustajniť, a práve na to slúžia letné aj zimné boxy, ktorých je až 683. V letných boxoch je v horúcich dňoch príjemnejšie prirodzené vetranie, v zimných boxoch sú zasa vymoženosti ako napríklad solárium, v ktorom sa kone po jazdení vyhrievajú. Pitný režim si tieto inteligentné zvieratá obhospodarujú samé tým, že strčia pysk do nádrže s vodou vo svojom boxe a potlačia uzáver vody, aby im natiekla.

IMG_1095m
V boxe si kôň sám riadi, koľko čerstvej vody sa mu má napustiť do napájadla.
IMG_1091m
Solárium v zimných stajniach

 

 

Piesok, tráva a guma

Prehliadka začína v padoku, kde si návštevník nemôže nevšimnúť špeciálne upravený piesok so zvláštnou štruktúrou, lebo je zmiešaný so strapcami textílií. Pre kone predstavuje ideálny povrch, šetriaci ich pohybový aparát. Zahraničná firma, ktorá sa stará o všetky povrchy, piesok vlhčí a upravuje laserom tak, aby bol stále v perfektnom stave. Ani tráva nie je obyčajná. Jej byle rastú šikmo, krížom prerastajúc do seba, aby vytvorili hustý koberec. Musí odolať konskému kopytu, ktoré by ju mohlo vytrhnúť alebo svojou 450 kg hmotnosťou zošliapať. V Nemecku medzi Kolínom a Warendorfom pestovatelia trávy vynašli vhodný trávnatý koberec, vyhovujúci takýmto náročným požiadavkám. Z viacerých zmesí rôznych bylín vypestovali koberce a nechali ich testovať koňom. Najodolnejšiu zmes potom vybrali ako vhodnú pre šamorínsky areál. Podobnú zmes použili aj pre OH v Londýne. Do Šamorína však dodávajú už vypestovanú trávu v podobe zrolovaného koberca, ktorý sa ukladá priamo na miesto určenia. Starostlivosť o trávu predstavuje okrem pravidelného kosenia v prvom rade naprogramovaná automatizovaná zavlažovacia sústava s výsuvnými striekacími dýzami, zabezpečujúcimi jej optimálnu vlahu.

IMG_1078m
Jednou z prvých vecí, ktoré udrú návštevníkovi do oka v parkúre, je zvláštny piesok a hustá tráva.

 

zmenseny 1080m
Okrem piesku a trávy sú takmer všetky ostatné povrchy gumené, aby šetrili chúlostivé konské nohy.

 

 

Zdravie nadovšetko

Areál, v ktorom sa pohybujú kone, má okrem piesočnatého a trávnatého povrchu väčšinou ešte gumený povrch, aby sa takto šetril pohybový aparát zvierat – kĺby, šľachy, atď, pretože  hlavnou direktívou areálu je bezpečnosť, zdravie a pohodlie koní. Túto ideu podporuje aj miestna veterinárna klinika, špecializovaná na liečbu ortopedických problémov. Je slovenskou pobočkou známej nemeckej kliniky Tierkliniek Lüsche. Šamorínska ortopedická klinika lieči okrem domácich aj množstvo zahraničných pacientov a aj jej personálne obsadenie je medzinárodné. Špičkové vybavenie rôznych prístrojov na rozbor krvi a iných dopĺňa ultrazvuk či prístroj na rázovú pulznú vlnu, (používa ho tiež humánna rehabilitačná medicína na liečbu problémov s pohybovým aparátom). Prenosný RTG prístroj s priamou digitalizáciou údajov je na Slovensku unikátny. Na klinike nielen kone liečia, ale ich aj rehabilitujú po úrazoch. V Šamoríne to robí veterinár – ortopéd, bývalý majster sveta.

IMG_1097m
Veterinárna klinika má prístroje na ultrazvuk, rázovú pulznú vlnu či prenosný RTG.
IMG_1102m
Koňom v horúčavách dobre padne sprcha.

 

 

Počas pretekov koní sa stáva, že sa kôň alebo jazdec zrania. Je zaujímavé z hľadiska psychológie, že divákov skôr dojme zranené zviera než človek… Aj preto býva na prípravnom pracovisku pred parkúrom pripravená plachta, ktorou sa ohradí priestor so zraneným zvieraťom, kým sa neošetrí alebo neodvedie či neodnesie zo súťažného priestoru. Samozrejme, bezpečnosť, zdravotnú starostlivosť a pohodlie má zabezpečené aj každý jazdec. V prípravnom priestore okrem štartovacích povinností dohliadajú aj na to, aby jazdci nezaobchádzali so zvieratami kruto.

IMG_1069m
Na rozhodcovskej veži sleduje certifikovaná medzinárodná porota pozorne jazdu každého koňa. Napriek automatizovanému spracovaniu údaju rovno zo snímačov štartu, cieľa – časomiery sa čas pre istotu meria aj ručne a ručne sa zaznamenávajú tiež trestné body za zhodené prekážky.
IMG_1077m
Z rozhodcovskej veže je výhľad do cvičnej haly s elegantným dizajnom.

 

Doping

Zvieratá v úlohe športovcov sa rovnako ako jazdci musia podrobovať dopingovým skúškam. Na testy sa im vo veterinárnej klinike odoberá krv a moč. S odberom moču je to však trochu náročnejšie, než s odberom krvi, kedy stačí pichnúť ihlu do žily. Najprv sa odvedie kôň do boxu so slamou alebo pilinami – podľa toho, čo uprednostňuje. Keď má totiž nevhodný podklad, zasekne sa a nespolupracuje. V boxe so svojou obľúbenou podstielkou sa potom v jednej chvíli rozhodne darovať vzorku svojej telesnej tekutiny, a vtedy je ten správny čas, podstrčiť mu odberový téglik na dlhej tyči… Chce to trpezlivosť, cvik a šikovnosť pracovníkov kliniky.

IMG_1088m
Tento fešák uprednostňuje ako podstielku slamu.

 

IMG_1114m
Krásny bazén na brodenie pre štvornohých miláčikov tiež prispieva k rehabilitácii. Mostík vedie ponad dunajskú vodu v priesakovom kanáli.
IMG_1083m
Štýlové napájadlo medzi zimnými stajňami

 

Nielen kvôli krásnym koňom a bezplatnému vstupu sa oplatí prísť na Grand prix a Pohár národov do Čilistova pri Šamoríne. Celý areál dýcha pokojom, čistotou a eleganciou, človek sa v ňom cíti príjemne a kultivovane.

 

Jana Matejíčková

Šamorín- Čilistov

foto autorka