Regionálny turnaj súťaže FIRST LEGO League

V piatok 2. decembra sa uskutoční prvý z tohtoročných regionálnych turnajov najväčšej medzinárodnej robotickej súťaže pre deti a mládež od 9 do 16 rokov. Na Slovensku sa koná už deviaty raz.

Prvé tohtoročné modely postavených a naprogramovaných robotov predstavia deti vo veku 9-16 rokov na regionálnom turnaji v Mestskom kultúrnom centre v Žiari nad Hronom. Regionálny organizátor – Centrum voľného času v Žiari nad Hronom bude hostiť 12 tímov v celkovom počte 85 detí. Turnaj začína otvorením o 8,45 h a končí vyhlásením výsledkov okolo 15:00 h.

V dopoludňajšej časti sa predstavia tímy v kategóriách Robot Design, Prezentácia výskumného projektu a Tímová práca. Popoludní sa budú konať na turnajových stoloch robotické hry (Robot Game). Počas nich sa v časovom limite 150 sekúnd budú snažiť tímy pomocou autonómneho robota vyriešiť čo najviac misií.

Každý rok je koncom augusta vyhlásená nová téma. Téma aktuálneho ročníka je “ANIMAL ALLIES” – Zvieratá a ľudia, na ktorú nadväzuje aj zadanie výskumného projektu: Nájdite spôsob, ako sa kontakt medzi ľuďmi a zvieratami môže zlepšiť. Celá myšlienka súťaže nie je zameraná iba na robotiku, ale kladie veľký dôraz na rozvoj tímovej spolupráce, analytické myslenie, schopnosti prezentovať svoje vedomosti a kreativitu. Prepája svet vedy a techniky so zábavou.

FIRST LEGO League sa každým rokom rozrastá. V minulom ročníku sa regionálnych turnajov na Slovensku zúčastnilo 77 tímov z rôznych kútov Slovenska. Teraz máme registrovaných zo Slovenska 89 tímov a jeden tím z Bulharska. Najlepšie tímy postúpia do semifinálových a finálových kôl, prípadne až na celosvetový festival.

V piatok si zmerajú svoje sily tieto tímy:

 

Registrované tímy Škola, centrum, klub Počet súťažiacich 
VRBroboti Základná škola s materskou školou, Lúky, Vráble 6
Legáči Gymnázium Milana Rúfusa, Žiar nad Hronom 4
C-Team Katolícka spojená škola sv. Františka Assiského, Banská Štiavnica 7
Teraboti Základná škola sv. Vojtecha, Vráble 6
Levíčatá Základná škola J. C. Hronského, Krupina 6
Šestka Základná škola, M. Rázusa, Zvolen 8
Amazing team Základná škola, Ul. M. R. Štefánika č. 17, Žiar nad Hronom 8
SLIMÁCI ZŠ J. Horáka, Banská Štiavnica 6
CZŠ team ZŠ s MŠ Štefana Moysesa, Žiar nad Hronom 10
RobotSapiens ZŠ s MŠ, Ludanice 10
Aluminium Základná škola, Hliník nad Hronom 8
LegoFriends Základná škola SNP, Horná Ždaňa 6

 

Uvidíme, ktorý tím sa stane víťazným a postúpi do semifinále.

Nárast počtu súťažiacich tímov je možný aj vďaka podpore tímov formou grantu. Tento rok bolo zapožičaných 15 stavebníc LEGO Mindstorms EV3 spolu s nabíjačku, ktoré po splnení určitých podmienok zostanú tímu. Poskytnutie grantu, ale aj ďalšie aktivity, realizujeme vďaka spolupráci s partnermi projektu:

Hlavní partneri: ANASOFT APR, spol. s r.o., Profesia, spol. s r. o.
Partneri: Nadácia ESET, SWAN, a.s., EDUXE Slovensko, s.r.o.
Mediálny partner: PC REVUE

Vstup na jednotlivé turnaje je voľný pre širokú verejnosť, takže aj rodičia môžu sledovať úspechy svojich ratolestí. Atraktívna je najmä popoludňajšia časť, na ktorú vás srdečne pozývame.