Rýchle prsty a rozvaha otvárajú brány na majstrovstvá sveta

Spracovanie informácií na počítači patrí medzi stredoškolské súťaže, ktoré každoročne sprevádza rastúci záujem žiakov. Stredoškoláci tak dokazujú svoj pozitívny vzťah k novým technológiám a mimoriadnu vytrvalosť v súťaži, kde je potrebné skĺbiť rýchlosť s precíznosťou.

Ilustr. obr., Pixabay

„Súťaž v spracovaní informácií na počítači sa každoročne teší veľkému záujmu žiakov stredných odborných škôl. V rokoch 2011 až 2016 prejavilo aktívny záujem o súťaž spolu viac ako 1 300 žiakov z celého Slovenska. Posledné 2 roky, kedy bola súťaž rozšírená o kategóriu wordprocessing, výrazne rastie záujem stredoškolákov. A to je to dobré, lebo zmysel má len taká súťaž, o ktorú majú žiaci záujem,“ konštatuje riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Michal Bartók.

Stredoškoláci, ktorí postúpili z krajských kôl na celoštátne, finálové podujatie, majú pred sebou viaceré úlohy ako písanie na počítači, kde sa hodnotí rýchlosť a chybovosť, ďalej úprava textu na počítači, pri ktorej je dôležitá rýchlosť i precíznosť a tiež wordprocessing, ktorý je o profesionálnom spracovaní textu. Michal Bartók na margo výsledkov celoštátneho kola pripomína: „Nakoľko súťaž otvára dvere Slovenskej reprezentácii na majstrovstvá sveta INTERSTENO, ktoré sa tento rok uskutočnia v Berlíne, súťažiacim prajem pohodu, rozvahu a rýchle prsty, aby víťazstvo na celoštátnej súťaži bolo ďalším krokom k úspešnej reprezentácii Slovenska na majstrovstvách sveta.“          

Minuloročnými víťazmi boli v súťažnej disciplíne písanie na počítači – Richard Koronczi z Obchodnej akadémie, Watsonova 61, Košice, ktorý dosiahol rýchlosť 450,8 čistých úderov za minútu. V úprave textu na počítači bol víťazkou Soňa Zorská zo SOŠ obchodu a služieb Prešov s výkonom 12 150 výsledných bodov a vo wordprocessingu sa na 1. mieste umiestnila Petra Mudráková z Obchodnej akadémie Poprad, ktorá dosiahla úspešnosť 92,26 %. Všetci traja minuloroční víťazi sa zúčastnili aj v tomto roku na krajských kolách v Obchodnej akadémii v Košiciach a Poprade a ich  opätovne výborné  výsledky ich im umožnia postup  na celoslovenské kolo.

V poradí 51. ročník súťaže v spracovaní informácií na počítači sa uskutoční 22. a 23. marca 2017 na Obchodnej akadémii, Akademika Hronca 8, v Rožňave. Do finálového kola postúpilo 40 žiakov stredných odborných škôl a obchodných akadémií z rôznych kútov Slovenska.