Singapurský klenot

Letisko Changi otvorilo novú budovu s názvom Jewel, ktorá predstavuje kombináciu obchodného centra a mestského parku.

Singapur je jednou z najmenších krajín sveta. Tento mestský štát, ktorý zaberá plochu podobnú rozlohe okresov Revúca alebo Námestovo, však svoje malé územie vyvažuje fascinujúcou modernou architektúrou. Tá symbolizuje bohatstvo krajiny, láka turistov z celého sveta a miništátu pridáva mnoho superlatívov. Napriek tomu, že sa Singapur pýši prvým mostom v tvare špirály Helix či najväčším najvyššie položeným bazénom Infinity Pool, jeho klenotom je bezpochyby neustále sa vyvíjajúce letisko Changi.

Dominuje rebríčkom

Singapurské letisko Changi získalo v roku 2019 siedmy raz po sebe cenu britskej spoločnosti Skytrax ako najlepšie svetové letisko. Táto spoločnosť hodnotí kvalitu služieb v leteckej doprave na základe odoziev od samotných cestujúcich. V priebehu jediného týždňa letisko zaznamená 5 000 príletov a odletov približne 80 leteckých spoločností. Cestujúci sa z neho môžu vypraviť do 200 svetových destinácií, aktuálne tiež do New Yorku na najdlhšej svetovej linke. Letisko Changi je jedným z najväčších dopravných uzlov v juhovýchodnej Ázii a osemnáste najrušnejšie letisko na svete. V roku 2018 dosiahlo rekord, keď v štyroch termináloch vybavilo 65,6 milióna cestujúcich. Singapurský vzdušný prístav sa však prezentuje ako viac než letisko. Cestujúci, ktorí tu len čakajú na spoj, a tých je podľa štatistiky asi tretina, si zvykli na nadštandardné služby. V areáli nájdu široké nákupné možnosti, ale aj umelecké inštalácie, záhrady, park s motýľmi, bazén a kino. V apríli roku 2019 otvorilo letisko multifunkčnú budovu Jewel (Klenot), ktorej architekti spojili obchodné a zábavné centrum s prírodným prostredím. Lifestylová destinácia, ako Jewel často nazývajú, je priamo spojená s terminálom 1 a sklenými mostami aj s terminálmi 2 a 3. Nová stavba má zvýšiť aj kapacity príletovej haly a výdaja batožiny terminálu 1, ktorý tak bude môcť prijať ročne o tri milióny cestujúcich viac.

Záhrada pod kupolou

Budova sa rozprestiera na ploche 135,7-tisíca štvorcových metrov. Jej transparentná kupola zdanlivo bez podpery fascinovala už vo vizualizáciách projektu Jewel. V skutočnosti viac ako 9 600 trojuholníkových panelov z laminovaného izolačného skla americkej výroby spočíva na oceľovej konštrukcii. Približne 22-tisíc štvorcových metrov plochy v celom komplexe prešlo terénnou úpravou a je venovaných zeleni. V centrálnej päťpodlažnej záhrade Forest Valley (Lesné údolie), ktorá obkolesuje nákupné centrum, vysadili tisíce stromov a desaťtisíce kríkov. V súlade s reputáciou Singapuru ako mesta v záhrade tu na terasách nájdeme jednu z najväčších zbierok rastlín v meste, okolo ktorých vedú chodníky pre návštevníkov letiska. Rastliny doviezli nielen z blízkeho Thajska, ale aj z Brazílie, Austrálie a Spojených štátov amerických.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 09/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
Foto Changi, Safdie Architects

Komentáre