Skúška planetárnej obrany

Vedci z rôznych inštitúcií po celom svete sa v októbri zahrajú na ohrozenie našej planéty z vesmíru a budú pozorovať prelietajúci asteroid 2012 TC4, ako keby sa pohyboval v kolíznom kurze so Zemou. Pod vedením NASA pôjde o test planetárnej obrany Zeme.

Okolitý vesmír je plný asteroidov. Nemá zmysel pýtať sa, kedy nejaký poriadny kus skaly zamieri k Zemi. Je to len otázka času. Môže sa to stať počas nášho života alebo trebárs aj o milión rokov. No stane sa to a americká NASA neberie túto hrozbu na ľahkú váhu. Doposiaľ išlo skôr len o teoretizovanie, teraz sa však začína skutočný tréning. Keď asteroid poletí, tak bude dobré, aby na to boli ľudia čo najlepšie pripravení.

Cvičenie s reálny objektom

NASA zriadila federálny úrad na koordináciu planetárnej obrany Planetary Defense Coordination Office (PDCO), ktorý pracuje na vývoji technológií a procedúr na detekciu nebezpečenstva z vesmírneho priestoru a tiež na vývoji efektívnej obrany proti tomuto nebezpečenstvu. Tento úrad v októbri usporiada pozoruhodné cvičenie v detekcii a sledovaní asteroidu. Bude to po prvýkrát, keď ľudia z NASA využijú na takéto cvičenie reálny objekt.

Asteroid 2012 TC4 zo skupiny Apollo, najpočetnejšej skupiny asteroidov krížiacich dráhu Zeme, je ideálny na simuláciu jej ohrozenia.

Už čoskoro, 12. 10. 2017, sa k Zemi priblíži asteroid 2012 TC4 zo skupiny asteroidov Apollo. Nepôjde o skutočné ohrozenie, ale pozorovacie siete NASA budú asteroid sledovať, ako keby sa mal skutočne zraziť so Zemou. Podľa Vishnu Reddyho z Arizonskej univerzity dosiahnu vďaka skutočnému asteroidu novú úroveň vierohodnosti scenára na cvičenie planetárnej obrany. Októbrový test preverí systém pripravovanej planetárnej obrany od pozorovania a detekcie asteroidov cez počítačové modelovanie a komunikáciu jednotlivých zložiek planetárnej obrany až po predpoveď dopadu asteroidu a jeho následkov. Do cvičenia planetárnej obrany sa zapojí viac než desiatka observatórií, univerzít a vedeckých pracovísk na celom svete. Reddy sa teší, ako týmto testom dôkladne preverí silu a tiež doterajšie obmedzenie našich technológií na obranu planéty. Presnejšie povedané, jej časti, ktorá sa týka detekcie a sledovania asteroidu.

Detekcia – dôležitá a náročná

Dôležitým prvkom planetárnej obrany je aj prieskum asteroidov. Na prieskum asteroidu 101955 Bennu sa 8. 9. 2016 z Mysu Canaveral na Floride vydala expedícia OSIRIS-REx, foto NASA

Samotný asteroid test prežije. Zatiaľ. Ide o asteroid 2012 TC4 zo skupiny Apollo, najpočetnejšej skupiny asteroidov krížiacich dráhu Zeme a je ideálny na simuláciu jej ohrozenia. Vedci ho asi týždeň pozorovali v októbri 2012, čo však ešte nestačilo na to, aby sme si urobili detailný obrázok o jeho tvare a obežnej dráhe. Podľa odhadov má asteroid 2012 TC4 veľkosť medzi 10 a 31 metrov. K Zemi sa priblíži v tom najextrémnejšom prípade na 6 800 kilometrov, ale oveľa pravdepodobnejšie je, že minie našu planétu vo vzdialenosti 13 200 až 433 200 kilometrov. Detekcia podobných objektov je veľmi dôležitá a zároveň náročná. Objav asteroidov tohto druhu totiž veľmi závisí napríklad aj od vlastností (odrazivosti) ich povrchu. Zatiaľ sa stáva, že sa veľa nebezpečných asteroidov dostane do blízkosti Zeme predtým, než ich spozorujeme. Astronómovia veria, že cvičenie NASA prispeje k zlepšeniu tejto neradostnej situácie. Pokiaľ ide o technológie, pomocou ktorých by bolo možné odkloniť prilietajúci asteroid tak, aby sa nezrazil so Zemou, tie sa snáď budú testovať niekedy nabudúce. Na takýchto technológiách sa pracuje, ale naše šance na odvrátenie kozmickej zrážky z asteroidom zatiaľ nie sú príliš veľké.

RNDr. Zdeněk Komárek
Obrázok www.redorbit.com

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.