Sliepňajúce svetlomety

V súčasnosti každý považuje predné svetlomety automobilov za kvalitné. Test amerického inštitútu IIHS, zaoceánskej obdoby konzorcia Euro NCAP, však hovorí niečo iné.

osram-night-breaker-unlimited-lifestyle11V podstate niet automobilky, ktorá by v súčasnosti neponúkala vo svojich modeloch všakovaké systémy a rôznych asistentov, ktorých úlohou je zvyšovať bezpečnosť jazdy. Nedávny výskum americkej organizácie IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) však ukázal, že výrobcovia áut by sa okrem vývoja rôznych prvkov pasívnej a aktívnej bezpečnosti mali sústrediť na kvalitu predných svetiel, pretože ich schopnosť dostatočne osvetliť cestu pred sebou je žalostná. A to aj v prípade prémiových značiek.

Premyslená metodika

IIHS si doslova a do písmena posvietil na funkčnosť predných svetlometov pri 31 modeloch rôznych značiek, rôznych tried a z rôznych kontinentov. Keď mal niektorý model k dispozícii rôzne verzie, napríklad základné halogény a príplatkové LED svetlá, testovali všetky. Dovedna tak prešlo testom 82 rôznych variantov.

Pri skúškach svetlometov IIHS postupoval na základe premyslenej metodiky a využil najmodernejšie meracie prístroje.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v septembrovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

R

Foto CSC