Slovensko má čierne jastraby

Vrtuľník Sikorsky UH-60M Black Hawk má veľké bočné dvere, ktoré sú výhodou pri záchranných operáciách.

Ozbrojené sily SR disponujú od júna 2017 dvomi novými vrtuľníkmi black hawk. V roku 2015 objednala armáda deväť kusov týchto vrtuľníkov, zvyšných sedem dostane do konca roku 2019.

Miestom pôsobenia nových vrtuľníkov je vojenské letisko v Prešove, kde sídli Vrtuľníkové krídlo generálplukovníka Jána Ambruša. Nákup vrtuľníkov sa realizoval prostredníctvom amerického vládneho programu Foreign Military Sales. Cena za deväť vrtuľníkov vrátane ďalších služieb je 261 miliónov amerických dolárov.
Zatiaľ sú armáde k dispozícii štyri vycvičené posádky, výcvik ďalších pokračuje. Vrtuľníky sú určené na podporu operácií pozemných síl a zabezpečenie úloh domáceho krízového manažmentu. Prvé verejné predvedenie, zatiaľ len na statickej ukážke (z dôvodu výcviku pilotov), sa odohralo na Medzinárodných leteckých dňoch SIAF (Slovak International Air Fest) v auguste tohto roku.
Black Hawk (v preklade čierny jastrab) je stredne ťažký dvojmotorový štvorlistový vrtuľník, ktorý vyrába spoločnosť Sikorsky Aircraft. Koncom 60. rokoch minulého storočia formulovala armáda USA požiadavky na vrtuľník, ktorý by nahradil zastaraný Iroquois UH-1.

Presun vrtuľníka do hangáru, posádka zaisťuje hlavný rotor proti pohybu

Na základe skúseností žiadala významné zlepšenia výkonnosti, spoľahlivosti, ochrany posádky a ďalších parametrov. Pôvodný dizajn čierneho jastraba vznikol v roku 1972, prvý prototyp lietal v roku 1974. Dodávky UH-60A do armády sa začali v októbri 1978 a vrtuľník vstúpil do služby v júni 1979. Neskôr spoločnosť vyvinula nové, moderné verzie určené na elektronický boj, špeciálne operácie a na ďalšie účely. Verzia UH-60M má nový, prepracovaný drak vrtuľníka, pokročilú plne digitálnu avioniku a výkonný pohonný systém. Môže vykonávať misie počas dňa, v noci a za akýchkoľvek klimatických podmienok. Špeciálne upravené verzie používa armáda, vzdušné sily i námorníctvo USA. Vrtuľník sa vďaka svojim kvalitám úspešne používa v mnohých krajinách po celom svete. Vrtuľníky Black Hawk sa zúčastnili na početných bojových konfliktoch, napríklad v Iraku, Iráne, Afganistane, Somálsku, ale aj na mierových a záchranných operáciách po celom svete.

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 12/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

PaedDr. Ing. Rastislav Oslej
Foto autor