Spája dve strany

Kedysi sa zapínal odev rôznymi sponami, gombíkmi, háčikmi, šnúrkami… Všetko sa zmenilo pred sto rokmi po udelení patentu na zips.

Hoci najznámejší systém na zapnutie odevu – gombík – poznali už 2 600 rokov pred n. l., v Európe sa masovo rozšíril až od 13. storočia. Aj keď sa pani móda pohrávala s počtom gombíkov, manipulácia nimi bola v podstate otrava. Prvý sa vydal zachraňovať ženy pred gombíkmi a háčikmi americký vynálezca Elias Howe (1819 – 1867). Okrem toho, že si dal v roku 1866 patentovať prvý funkčný šijací stroj, v roku 1851 prišiel s automatickým nepretržitým zapínadlom, čo síce ešte nebol zips, ako ho poznáme, navyše fungoval dosť komplikovane, ale jeho patent jasne naznačil budúcnosť. O 40 rokov neskôr sa k Howeovmu vynálezu vrátil jeho rodák Whitcomb Judson. Ako pohodlie hľadajúceho Amíka ho otravovalo šnurovanie čižiem, a tak trochu vylepšil automatické nepretržité zapínadlo. Svoju inováciu nazval clasp lockers, zatváracia skrinka. Boli to vlastne háčiky a očká, ktoré zapadali do seba a slúžili na zapínanie obuvi, preto v žiadosti z roku 1893 o udelenie patentu uviedol ako názov zatváracia skrinka alebo odopínadlo obuvi. Vynález mal premiéru ešte v tom istom roku na Svetovej výstave v Chicagu, no nestal sa jej trhákom. Navyše – často sa kazil, takže nepriniesol svojmu vynálezcovi vytúžený úspech. A keďže nemal v názve zips, Judson sa považuje skôr za praotca zipsu. Otcovstvo si pripísal švédsky inžinier elektrotechniky Gideon Sundbäck (1880 – 1954), ktorý sa v roku 1905 vysťahoval do USA a zmenil si meno na Sundback. Veľmi rýchlo ho zaujala Judsonova zatváracia skrinka a začal ju vylepšovať. Vymyslel dva protiľahlé rady zubov a jazdca, vnútri ktorého bol kanálik v tvare písmena Y. Jazdec spájal či oddeľoval protiľahlé zuby. Hoci Sundback zjednodušil predchádzajúce zapínadlá, ktoré mali niekoľko jazdcov, svoj vynález tiež nenazval zipsom, ale jednoduchý uzáver. Americký patentový úrad Sundbackov vynález schváli v roku 1917, teda pred sto rokmi. Populárny názov zips pochádza od spoločnosti BF Goodrich Company, ktorá sa rozhodla použiť Sundbackovu spojku na nový typ galoší. Spočiatku sa okrem topánok zapínali na zips hlavne peňaženky a vrecká na tabak, až neskôr prenikol do sveta módy. A len pre zaujímavosť: Ženy, ktoré mali na svojom odeve zips, sa istý čas považovali za vulgárne. Ich šaty sa totiž rozopínali prirýchlo…

R
ilustrácia wikipédia

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.