Spoznávaj, pochop, rozvíjaj

Tohtoročnú Vedeckú jeseň podujatí zacielených na popularizáciu vedy a výskumu otvorila Európska noc výskumníkov. Zaujímate sa o vedu a techniku a nestihli ste sa jej zúčastniť? Nezúfajte! Vedeckú jeseň uzavrie Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2017, počas ktorého rozhodne nebude núdza o množstvo zaujímavých podujatí venovaných vede a technike.

Druhý novembrový týždeň, 6. – 12. novembra 2017, bude aj v tomto roku už tradične patriť vede a technike. Centrum vedeckotechnických informácií SR (CVTI SR), ktoré je spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR hlavným organizátorom Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2017 (TVT), vás pozýva na bohatý program, ktorý tvorí viac ako 400 podujatí po celom Slovensku. Mottom tohto ročníka je Spoznávaj, pochop, rozvíjaj, vychádzajúce z vyhlásenia Valného zhromaždenia OSN, ktoré určilo rok 2017 za Medzinárodný rok trvalo udržateľného turizmu pre rozvoj.

Veda netradične

Prednáška na pôde CVTI SR počas Týždňa vedy a techniky v roku 2016

Medzi hlavné podujatia organizátorov patrí Veda netradične. V priestoroch bratislavskej Incheby budete môcť 9. a 10. novembra 2017 zažiť vedu tak, ako ju nepoznáte. So zaujímavosťami z oblasti vedy a techniky sa v interaktívnych stánkoch oboznámite hravým, a pritom poučným spôsobom. V utorok 7. novembra 2017 pre vás CVTI SR pripravilo podujatie Utorok s geológiou na tému Cesta od stredu Zeme alebo čo bolo, je a bude v geologickej mozaike našej planéty. Prednášajúci RNDr. Ján Madarás, PhD., vedúci geologického odboru Ústavu vied o Zemi SAV, okrem iného odpovie aj na otázky: Prečo sa kontinenty a moria menia a mapa Zeme nebola nikdy rovnaká ako dnes? Prečo sú niekde zemetrasenia a sopky, hory a údolia alebo len nudná rovina? Čo ostane po človeku? Stane sa tzv. dominantnou skamenelinou?

Cena za vedu a techniku 2017, foto CVTI SR

Jubilujúci festival

Ďalším z hlavných podujatí TVT 2017 je Festival vedy a techniky AMAVET, ktorý bude tento rok výnimočný tým, že oslavuje 20.výročie svojho vzniku. Podujatie sa uskutoční v priestoroch Incheby od 9. do 11. novembra 2017. Tradičnou súčasťou TVT je tiež výtvarná a fotografická súťaž, ktorej cieľom je zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu a techniku, vedecké bádanie a popularizáciu vedy a techniky na Slovensku. Svoje práce mali študenti možnosť posielať do 11. 10. 2017. Témou výtvarnej súťaže bolo Ako recyklujem, téma fotografickej súťaže znela Voda a veda. Vyvrcholením TVT 2017 bude aj tento rok udeľovanie ocenení za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky – Cena za vedu a techniku. Cieľom je podporiť rozvoj vedy a techniky a oceniť mimoriadne výsledky v tejto oblasti. Ďalšie potrebné informácie o TVT 2017 nájdete na stránke www.tyzdenvedy.sk. Zoznam všetkých podujatí je dostupný v sekcii Podujatia TVT.
R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2017.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

Komentáre