Svetový čistiaci deň

Snaha o prostredie bez odpadkov a čiernych skládok pokračuje aj tento september.

Rok 2020 nám síce neustále hádže polená pod nohy, no naša vízia o čistom Slovensku bez odpadkov zostáva rovnaká. Preto sme sa rozhodli pokračovať v našich aktivitách a zorganizovať ďalší ročník Svetového čistiaceho dňa. Ten sa primárne uskutoční v sobotu 19. septembra, zapojiť sa však môžete kedykoľvek v priebehu daného týždňa či po ňom.

Ako to celé vzniklo

Myšlienka celonárodných upratovacích akcií vznikla pôvodne v roku 2008 v Estónsku, kedy hnutie Let’s Do It spoločne s 50 000 dobrovoľníkmi upratalo za jeden deň celú krajinu od nelegálnych skládok. Tento nápad si postupne prevzali krajiny takmer po celom svete a od roku 2018 sa organizuje tzv. „World Cleanup Day“ (slov. Svetový čistiaci deň), v rámci ktorého sa upratuje spoločne v jeden deň.
Vďaka pôsobeniu občianskeho združenia Upracme Slovensko v medzinárodnom hnutí Let’s Do It World sa naša krajina už tretí rok zapája do Svetového čistiaceho dňa. Počas uplynulých ročníkov upratovaní pod záštitou Upracme Slovensko spojilo sily viac ako 9 000 dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali dokopy približne 150 ton odpadu v 131 lokalitách Slovenska.

Súčasná situácia a vyhliadky na jeseň

Tento rok bude iniciatíva Svetový čistiaci deň poznačená pandémiou nového koronavírusu COVID-19. Upratovania predbežne plánujeme zorganizovať klasicky v skupinách, avšak je možné, že lokálne sa budú musieť podujatia prispôsobiť epidemiologickej situácii a nariadeniam hlavného hygienika SR. V prípade, že by takéto upratovanie znamenalo priveľké riziko, odporúčame jednotlivcom zobrať si na prechádzku so sebou vrece, do ktorého vyzbierajú odpadky a môžu nás spomenúť na Facebooku či Instagrame cez označenie @Upracme_slovensko a #worldcleanupday. Okrem upratovaní sa jednotlivci môžu zapojiť aj do označovania čiernych skládok prostredníctvom našej partnerskej mobilnej aplikácie TrashOut. Cez túto platformu bolo doposiaľ nahlásených na Slovensku 7 800 skládok. Len tento rok pribudlo približne tisíc hlásení skládok. Samozrejme, pri všetkých aktivitách treba myslieť na použitie ochranných pomôcok, dezinfekcie a dodržiavanie odstupov.

Spoločne dokážeme viac

Svetový čistiaci deň sa nezaobíde bez nadšených dobrovoľníkov a organizátorov upratovaní. Ak ste organizácia, firma, škola, obec či jednotlivec, zaregistrujte svoje upratovanie na webovej stránke Upracme Slovensko. Budeme tak mať lepší prehľad, ktoré časti Slovenska sa zapojili a po upratovaní použijeme vyzbierané dáta na komunikáciu problému nelegálnych skládok so štátnymi inštitúciami.

Text a foto Upracme Slovensko o. z.