Tour de France a boj proti mechanickému dopingu

Už na začiatku 103. ročníka cyklistických pretekov Tour de France, ktoré sa začali minulý víkend, museli všetky bicykle prejsť tepelným skríningom.

Tour de France
Tour de France

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) plánuje zrealizovať asi 4 000 testov a preskenovať bicykle termokamerami na okrajoch ciest a na motocykloch sprevádzajúcich pelotón. Kontrolujú sa všetky bicykle na začiatku aj na konci pretekov technológiou skenovania pomocou magnetických vĺn. Ide o skener vytvárajúci magnetické pole, umožňujúce odhaliť akýkoľvek motor, magnet alebo pevný predmet, napríklad batériu, ukryté v ráme bicykla alebo jeho komponentoch.

V apríli belgická cyklistka Femke Van den Driesscheová dostala šesťročný dištanc a musela vrátiť všetky svoje medaily a peňažné ocenenia po tom, čo sa ukázalo, že počas svetového šampionátu v cyklokrose používala bicykel so skrytým elektromotorom.

Od začiatku tohto roka UCI testovala svoju termovíznu technológiu v rôznych pretekoch. Tajne umiestnené kamery môžu odhaliť teplo vyžarujúce zo skrytého motora aj vtedy, ak je vypnutý. Hoci termokamery zohrajú kľúčovú úlohu pri testoch, používať sa budú aj iné metódy na odhaľovanie high-tech dopingu.

zdroj: pcrevue.sk
Foto: qz.com