Urob si sám

Turínska legendárna automobilka Fiat na tohtoročnom autosalóne v Ženeve oslávila 120 rokov svojej existencie naozaj originálnym spôsobom. Do poslednej chvíle utajovaný koncept Centoventi však naozaj stojí za pozornosť.

O produktoch jubilujúcej talianskej automobilky si každý môže myslieť, čo chce, ale jedna vec sa jej určite nedá uprieť – s malými autami to Turínčania vedia, a tak niet divu, že mnohé sa stali legendami. Prvý krok medzi legendy urobil aj Fiat Concept Centoventi, ktorý je, podľa vyjadrenia automobilky, novým míľnikom v jej histórii, pretože dokonale vyjadruje víziu značky, ako by mala vyzerať masová elektromobilita v blízkej budúcnosti.

Prázdne plátno

Talianske slovo centoventi znamená stodvadsať. V prípade turínskeho konceptu má však táto číslovka širšie súvislosti – jednak vyjadruje výročie vzniku spoločnosti, ale zároveň zahŕňa 120 rôznych príslušenstiev, ktorých väčšina sa dá zakúpiť on-line a nainštalovať doma. Fiat sa vybral cestou demokratizácie podľa hesla ABC – Affordable But Cool, čo by sa dalo preložiť ako dostupný, ale zaujímavý. Ak sa koncept dotiahne do reálnej podoby, tak sa bude vozidlo vyrábať v jednom vyhotovení, ktoré si môže zákazník prostredníctvom programu 4U prispôsobiť. Voliť bude môcť medzi štyrmi strechami, štyrmi nárazníkmi, štyrmi krytmi kolies a štyrmi potlačami karosérie. Zákazník si potom sám nakonfiguruje interiér, zvolí si potrebné príslušenstvo a prispôsobí si vnútorný priestor podľa svojich potrieb, čím si vlastne sám vytvorí úplne jedinečné vozidlo. S výnimkou šiestich prvkov – nárazníky, polykarbonátová strecha, odtieň karosérie, prístrojový panel, batérie a digitálne dvere batožinového priestoru, tie sa budú musieť inštalovať v továrni –, sa všetky doplnky budú dať kúpiť cez počítač a veľmi jednoducho namontovať doma. Dokonca bude možné priamo doma vytlačiť pomocou 3D tlačiarne aj niektoré jednoduché doplnky, ako sú držiak nápojov či dokumentov. Rôzne prvky výbavy vozidla si potom medzi sebou budú môcť zákazníci požičiavať, vymieňať a predávať podľa potreby. Majiteľ teda nebude musieť nakúpiť všetko, čo by sa mu mohlo pre jeho auto niekedy hodiť. Fiat Concept Centoventi je vo svojej podstate ako prázdne plátno pripravené na maľovanie. Je pripravený prispôsobiť sa vkusu a potrebám zákazníka v akomkoľvek období jeho života či časti dňa bez obmedzenia, ktoré sa spája s personalizáciou vozidla nutne uskutočnenou v okamihu nákupu, tvrdia predstavitelia automobilky.

Malé, ale robustné

Aj keď sa vzhľad navrhovanej stodvadsiatky niektorým nemusí páčiť, určite má šmrnc. Dizajnéri v sebe nezapreli taliansku školu a tradíciu a jemný retro štýl mnohých osloví. Návrhári kratšiu dĺžku autíčka (3 680 mm) kompenzovali jeho väčšou šírkou (1 740 mm, s vonkajšími zrkadlami 1 846 mm), čo koncept predurčuje na komfortnú jazdu najmä v meste. Robustnosť vozidla zvýrazňujú veľmi krátke previsy a veľké kolesá. Dojem pevnosti zdôrazňujú široké lišty na dverách a blatníky s nárazníkmi, všetko vyrobené z nového penového materiálu, ktorý dobre pohlcuje drobné nárazy a škrabance bez deformácie, nehovoriac o tom, že tieto diely je možné jednoducho kedykoľvek vymeniť. Vymeniť sa dajú aj strecha, dvere či okná, takže z klasiky môžete mať veľmi rýchlo minidodávku či hravú buginu. V štandarde by sa toto autíčko malo vyrábať bez strechy, ale bude možné uzatvoriť ho strešným panelom. Ten môže byť podobne ako iné detaily vozidla personalizovaný jedným z dostupných riešení: dve farebné polykarbonátové vyhotovenia, látková strecha, integrovaný cargo box a strecha so solárnym panelom. Solárny panel generuje výkon 500 W, ktorý umožňuje odvetrávanie zaparkovaného vozidla či napájanie digitálneho displeja integrovaného vo veľkých zadných výklopných dverách. À propos – displej. Ten sa v štúdii Centoventi mení na komunikačný nástroj s okolitým svetom. Keď je vozidlo v pohybe, zo zrejmých dôvodov sa zobrazuje na obrazovke len logo značky Fiat. Po zastavení a prepnutí do režimu messenger sa digitálne veko batožinového priestoru môže zmeniť doslova na komunikačný nástroj, trebárs aj na reklamný panel, čím sa môžu napríklad kompenzovať náklady za parkovanie…

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 05/2019.

Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.

R
Foto FIAT